Suriye'den İdlib'de bir kampa bombardıman: 9 ölü, 75 yaralı

Suriye ordusunun Halep’in kuzeyi ve İdlib’deki bir kampa düzenlediği füzeli saldırılarda en 9 kişinin yaşamını yitirdiği, 75 kişinin yaralandığı bildirildi. Suriye medyası ise Rus ve Suriye savaş uçaklarının HTŞ kamplarını bombaladığını kaydetti.

Suriye'den İdlib'de bir kampa bombardıman: 9 ölü, 75 yaralı

Suriye rejim ordusu, İdlib'in güneyindeki M4 kara yolunun çevresindeki Şinan, Ruveyha, Kensafra, Mıntf, Beynin, Keferlete, San, Sermin ve Marataliye köyleri ile Halep’in batı kırsalındaki Keferamme ve Bilente köylerini karadan karaya atış yapılan silahlarla hedef aldı.

Sivillerin sığındığı İdlib’in Maram kampına düzenlenen saldırıda, aralarında kadın ile çocukların da olduğu 9 sivil yaşamını yitirdi, 75 sivil ise yaralandı. 

Suriye ordusunun Maram kampına en az 30 füze attığı ise gelen haberler arasında.

Öte yandan Suriye hükümeti yanlısı medya Rusya ve Suriye’ye ait savaş uçaklarının ülkenin kuzeyinde Heyet Tahrir el Şam’a (HTŞ) ait mevzileri bombalandığını duyurdu.

Suriye’nin kuzeyindeki İdlib bölgesi 2016’dan beri HTŞ grubunun elinde bulunuyor.

Türkiye, Rusya ve İran, 2017'deki Astana toplantısında Suriye ordusunun kontrolü dışındaki alanda 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturma karar aldı.

Suriye rejim  ordusu, İran destekli gruplar ve Rusya, saldırılara devam edip 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi.

Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi ek mutabakata varsa da saldırılar Mayıs 2019'da tekrar şiddetlendi. Türkiye ile Rusya’nın 5 Mart 2020'de sağladığı yeni mutabakatın ardından ateşkes büyük ölçüde korunuyor.

Suriye’de 2011 tarihinde başlayan kriz ardından başlayan çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi, yüz binlerce insan yerinden edildi.