DAİŞ'le savaşta 10 bin Peşmerge yaralandı

DAİŞ'le savaşta 10 bin Peşmerge yaralandı

DAİŞ'in Irak ve Kürdistan'da önce Musul, ardından da Şengal ve diğer bölgeleri işgal etmesiyle başlayan savaştan bu yana, yaklaşık 10 bin Peşmergenin yaralandığı bildiriliyor. Yaralanan Peşmergelerin çoğu Kürdistan'da tedavi görürken birçok Peşmergede tedavi için yurtdışına gönderildi.

DAİŞ'e karşı Uluslararası Koalisyon ülkelerinden bazıları yaralanan Peşmergelerin bir kısmını tedavi olmaları için kucak açarken İtalya, Hollanda ve Polonya'da tedavileri için belli sayıda Peşmergeyi ülkelerinde tedavi edebileceklerini bildirdi.

750 PEŞMERGE YURTDIŞINA GÖNDERİLDİ

Peşmerge Bakanlığı istatistiklerine göre DAİŞ'le savaşta yaralanan 750'den fazla Peşmergenin tedavi için yurtdışına gönderildiğini ve 35 Peşmergenin daha tedavi için yurtdışına gitmesi gerekiyor.

Peşmerge Bakanlığından bir yetkili ise Kürdistan'da tedavi edilen Peşmergeler için bugüne kadar 271 milyon dinar (yaklaşık 227 bin dolar) harcama yapıldığını bildirdi.

Yunanistan'da tedavi edilen Peşmergelerin tedavisi için yapılan harcamanın 1 milyon dolar olduğu ve bu Peşmergelerin tedavi masraflarının karşılanması için tedaviyi gerçekleştiren Yunanistan hastanesi yetkililerinin Kürdistan'da bulunduğu belirtiliyor.

ŞARAPNEL PARÇALARIYLA YAŞIYOR

Kerkük'ün Hazır bölgesinde DAİŞ'in havat topu saldırısında yaralanan Peşmergelerden Siyamend Ali, ihtiyaç duyduğu tedavisini gerçekleştiremediği için havan topundan saçılan birçok şarapnel parçasının dizlerinde kaldığını ve üzerinden 6 ay geçmesine rağmen hala 15 parçanın çıkarılamadığını söylüyor. Birkaç defa ameliyatlarla parçaları çıkarmaya çalışmalarına rağmen başarılı olamadıklarını söyleyen Ali, yurtdışında tedavi olması için Sağlık Heyeti'nin onayını beklediğini söyledi.

K24