DILKURD’dan MEB’in kararına tepki

Kürtçe öğretmen atamasının kontenjan sayısının 10 olmasını eleştiren DILKURD, Kürtçe eğitim önündeki engellerin kaldırılmasını istedi. DILKURD ayrıca üniversitelerin Kürdoloji bölümlerinde görev yapan akademisyenler ve sivil toplum örgütleri temsilcileriyle ortak bir çalışma yapılması çağrısını yineledi.

DILKURD’dan MEB’in kararına tepki

Milli Eğitim Bakanlığı, 2024 Öğretmen Ataması döneminde 6 Kurmanci, 4  Zazaki olmak üzere Kürtçeye toplamda 10 kontenjan ayırdı.

Basın açıklaması ile bu duruma tepki gösteren Kürtçe Dil Gönüllüleri Birliği (DILKURD), 20 bin öğretmen atamasından Kürtçe’nin payına 10 kadro düşmesini “hakkaniyetli” ve “adil” bulmadıklarını bildirdi.

DILKURD’un açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Kürtçe öğretmen atamalarının bu denli az olmasına zemin hazırlayan en önemli sorun seçmeli Kürtçe derslerinin seçilme dönemindeki zorluklar ve engellemelerdir. Söz konusu Kürtçe olduğunda seçmeli derslerin seçilme prosedürleri, seçtirmeme dersleri olarak tasarlanmış gibidir. Mezkûr prosedürler ve teknik sorunlardan ötürü Kürtçe öğretmen ihtiyacı gerçekte olduğundan çok daha az gösterilmektedir.

Kürtçe öğretmen atamalarının sayısının artırılması ve seçmeli Kürtçe derslerinin seçilmesinin önündeki engellerin kaldırılması için meşru taleplerimiz var. 2024 yılı başında hazırladığımız ve seçmeli derslerin ahvalini kamuoyuna sunduğumuz on maddelik tespit hükmündeki raporumuzu dikkate almalarını talep ediyoruz.

Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan 20 milyonu aşkın Kürt vatandaşlarının çocuklarının ve dileyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kürtçe dersi alabilmesi için her okula bir öğretmen atamasının bir an önce planlanmalıdır. Kürtçe’yi ve diğer Yaşayan Diller ve Lehçeler statüsüne sahip dil derslerini, seçmeli ders kapsamından çıkarıp zorunlu ders kategorisine dahil etmek için resmi adımlar atılmalıdır.

2024-2025 Eğitim Öğretim yılında seçmeli Kürtçe dersler döneminde karşılaştığımız engellerden dolayı Kürtçe ders seçimi gerektiği gibi faydalanılamamış olup bu haksızlığın telafi edilmesi için  yinelenmesini istiyoruz.

Seçmeli Kürtçe derslerin önündeki engelleri kaldırmak için üniversitelerin Kürdoloji bölümlerinde görev yapan akademisyenler ve sivil toplum örgütleri temsilcileriyle ortak bir çalışma yapılması çağrımızı yineliyoruz.

Tüm siyasi partilerden STK’lardan aydın yazar sanatçı bilimum meslek gruplarından ve 81 milyonluk Türkiye vatandaşlarından destek bekliyoruz.”

Rudaw