Irak Dışişleri Bakanı: Kalkınma Yolu'nun başarısının anahtarı PKK sorununun çözümüdür

Irak Dışişleri Bakan Yardımcısı Hişam el-Alavi, Kalkınma Yolu projesinin başarısını garanti altına almak için Irak ve Türkiye'nin istikrarlı bir bölgesel ortam oluşturmak üzere birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

Irak Dışişleri Bakanı: Kalkınma Yolu'nun başarısının anahtarı PKK sorununun çözümüdür

Irak Dışişleri Bakan Yardımcısı Hişam El Alavi, Çin'i Avrupa ve Akdeniz'e bağlayan büyük bir ticaret koridoru kurmayı ve Irak'ın kilit bir merkez olarak konumlandırılmasını hedeflen 'Kalkınma Yolu' projesinin başarısı için, devam eden çatışmaların ve devlet dışı silahlı grupların önemli bir sorun teşkil ettiğini dile getirdi.

El Alavi Daily Sabah'a verdiği bir röportajda "İstikrarlı bir bölgemiz olmazsa ekonomik entegrasyonu sağlayamayız." dedi. Ankara ile Bağdat arasında yakın zamanda imzalanan güvenlik işbirliği anlaşmasının olumlu bir adım olduğuna dikkat çekti.

Her iki ülkede de varlığı bulunan Kürdistan İşçi Partisi (PKK) sorununun ele alınması gerektiğini dile getiren El Alavi, "Bu sadece iki ülkenin ulusal güvenliği açısından değil, aynı zamanda Kalkınma Yolu gibi projeler için de önemli." dedi.

Geçtiğimiz ay Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, PKK savaşçılarının kuzey Irak'taki varlığının devam etmesi konusunda Bağdat ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'deki yetkililerle görüşmelerde bulundu. Bağdat, Mart ayında grubu "yasaklı örgüt" olarak nitelendirdi.

Irak'ın güvenliğindeki gelişmelere duyduğu güveni ifade eden El Alavi, elverişli bir ortam yaratmak için bölgesel işbirliğinin önemini vurguladı. "Bölgedeki ülkeler arasında çatışmaları sona erdirmek için birlikte çalışmaktan en çok çıkarı olan ülkeler Irak ve Türkiye'dir" dedi.

El Alavi, Irak'ın petrole bağımlılıktan uzaklaşıp tarım, turizm ve finans gibi sektörlerde ortaklıklar geliştirmeyi hedeflediğini söyledi.

El-Alavi, "Iraklı ve Türk şirketleri arasında sadece ithalat yerine bu sektörleri geliştirmemize yardımcı olacak ortaklıklar kurmaya odaklanmalıyız" dedi.

Irak'ın Türkiye de dahil olmak üzere toplam ithalatı azaltma amacını kabul ettiğini ancak Irak'ta istihdam yaratacak yatırımın faydalarını vurguladı.

Bölgedeki en iyi geçiş koridoru için rekabetin farkında olan El Alavi, Kalkınma Yolu'nun sadece Irak ve Türkiye'ye değil, diğer ülkelere de fayda sağlama potansiyeline güvendiğini ifade etti. İran ve Çin de dahil olmak üzere çeşitli bölgesel aktörlerle devam eden görüşmelerin altını çizdi.

El Alavi, PKK meselesini ele almak için ortak bir strateji çağrısında bulunarak, bunu İran'ın işbirliğiyle Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren Kürt silahlı gruplarını silahsızlandırmak için kullanılan başarılı modelle karşılaştırdı. Bağdat ile Ankara arasında karşılıklı anlayış ve işbirlikçi bir yaklaşımın gerekliliğini vurguladı.