Karasu, Kürdistan bayrağının kendilerini temsil etmediğini dile getirdi.

PKK'den "devletsiz, karısız, kocasız bir dünya" çağrısı

Karasu, Kürdistan bayrağının kendilerini temsil etmediğini dile getirdi.

PKK'nin üst düzey yöneticilerinden Mustafa Karasu, Kürtlerin yüz yıllık bağımsızlık hedeflerini "gericilik” diye tanımlayarak, Kürtleri devletsiz, karısız, kocasız bir dünya için mücadele etmeye çağırdı.

Karasu, PKK'nin yayın organı Yeni Özgür Politika Gazetesi'nde "Kapitalist moderniteye doğru meydan okumak” yazısında Kürtleri bağımsız bir devlet kurmak yerine sosyalizm için çaba göstermeye çağırdı. Abdullah Öcalan'ın "demokratik modernite” kavramlarına açıklık getirmeye çalışan Karasu, "Devlete karşı çıkmadan sosyalistlik yapılamaz” ifadelerini kullandı.

Bütün kavramların başına "demokratik” ibarelerini kullanan Mustafa Karasu, yazısında şunları dile getirdi: "Demokratik modernite kesinlikle devlete alternatif demokratik konfederalizmi esas almak zorundadır. Demokratik konfederalizm baskıyı da, sömürüyü de, endüstriyalizmi de, cinsiyetçiliği de ortadan kaldıracak demokratik toplumcu sistemdir. Halkın kendi kendini yönetme sistemidir. Gerçek demokrasidir. Sosyalizm de ancak böyle bir demokratik toplum ve demokratik konfederal sistemle gerçekleşir. Kapitalizm de ancak böyle ortadan kaldırılabilir. Demokratik komünal ekonomi, demokratik toplumla; demokratik toplum da ancak komünalizmle var olabilir. Bu yönüyle gerçek demokrasiyle sosyalizm özdeştir. Klasik sosyalizm literatüründe ifade edildiği gibi demokrasi bir devlet biçimi değildir; devletin alternatifidir.”

"DEVLETSİZ, KARISIZ, KOCASIZ BİR DÜNYA"

Yazısında sık sık Marks ve Engels'in teorilerine göndermeler yapan Karasu, Kürtlerin kurtuluşunun sosyalizmde olduğunu öne sürdü. Yazısında sadece devletsizliği değil ailenin dağıtılması gerektiği görüşünü de savunan Karasu, şu ifadeleri kullandı:

"Bir daha vurgulayalım, artık devletsiz, patronsuz, ağasız, 'karısız', 'kocasız' bir dünyayı düşünmenin zamanıdır. Devletsiz yönetim, patronsuz, ağasız bir ekonomik yaşam, 'karısız', 'kocasız' özgür eş yaşam gerçekleştirilebilir. Artık egemenlerin bu konuda yarattıkları ideolojik egemenlikleri yıkmak, özgür düşünmek, bu temelde neolitik toplumdan bugüne var olan demokratik uygarlığı demokratik topluma dayandırarak yeniden güncelleştirmenin zamanıdır.”

"KÜRDİSTAN BAYRAĞI BİZİ TEMSİL ETMEZ"

Yazısında Kürdistan bayrağı ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Mustafa Karasu, Kürdistan bayrağının kendilerini temsil etmediğini dile getirdi. Karasu, kendilerinin demokratik konfederalizmi sembolize eden bayrakları tercih ettiklerini söyledi.