Rojava’da yerel seçimler ertelendi

Rojava Yüksek Seçim Komiserliği, 30 Mayıs’ta yapılması planlanan yerel seçimlerin 11 Haziran’a ertelendiğini duyurdu.

Rojava’da yerel seçimler ertelendi

Rojava Özerk Yönetimi’nin kontrolü altındaki bölgelerde 30 Mayıs’ta yapılması planlanan belediye seçimleri ertelendi.

Rojava Yüksek Seçim Komiserliği’nden yapılan açıklamada, asıl amacın demokratik ve şeffaf bir seçim süreci olduğu bu nedenle hazırlıklar için zamana ihtiyaç olduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Seçimlerin 30 Mayıs'ta yapılması kararlaştırılmıştı ancak çalışmalarımız sırasında; Kuzey ve Doğu Suriye’de belediye seçim hazırlıkları için belirlenen sürenin yeterli olmadığı görüldü. Bu nedenle seçimlerin önemine istinaden 11 Haziran 2024’te yapılmasının uygun olduğuna dair ve Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Halklar Meclisi tarafından onaylanan Belediye Seçimi Kanunu'na uygunluğu kapsamında bir karara vardık" denildi.

ENKS boykot ediyor

Özerk Yönetimin kontrolü altındaki bölgelerde daha önce iki kez belediye seçimleri yapıldı.

Bu seçimler için de Efrin-Şehba, Minbic, Fırat, Cezire, Tabka, Rakka ve Deyrezor kantonlarında seçim komisyonu tarafından hazırlıklar yapıldı.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ise belediye seçimlerini boykot edeceğini duyurdu.

5 yıldan fazla süre Rojava’da yaşayan sığınmacılar da oy kullanacak

Özerk Yönetim, 3 milyondan fazla seçmenin oy kullanma hakkına sahip olduğunu açıkladı. Beş yılı aşkın süredir bölgede yaşayan göçmen ve mülteciler de seçimde oy kullanabilecek.

Her belediyenin farklı konseyleri olacak. Her kantonda bir belediyeler birliği kurulacak ve bu birlik içerisinde tüm belediyeler temsil edilecek. Seçimler iki yılda bir yapılacak ve belediye meclis üyeleri ile eşbaşkanlar seçilecek.

Rojava Kürdistan'ında bugüne kadar iki kez belediye seçimleri yapıldı. İlk belediye seçimleri 2015 yılında, ikinci seçimleri ise 2017 yılında yapılmıştı.

Yeni idari düzenlemeye göre Özerk Yönetimin yetki alanına giren alanlar yedi kanton, altı büyük şehir, 40 ilçe ve 105 kasabadan oluşuyor. Buna göre 151 il ve ilçede belediye seçimleri yapılacak. Eşbaşkanlardan biri Kürt, diğeri Suriyeli diğer etnik gruplardan Arap, Türkmen veya Hristiyan olacak.