Tuncer Bakırhan: Yeni Anayasa yapalım diyenler Kobane davasını bitirmeli

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, 108 kişinin yargılandığı Kobani Davası'nın karar duruşması hakkında, "Bugün 'yeni Anayasa yapalım, darbecilerin izini silelim' diyenlerin ilk yapması gereken şey Kobane Kumpas Davası'na son vermektir. Bugün normalleşme diyenler dün hukuksuz ve adaletsizlik olduğunu itiraf ediyorlar" dedi.

Tuncer Bakırhan: Yeni Anayasa yapalım diyenler Kobane davasını bitirmeli

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, partisinin grup toplantısında konuştu.

Bakırhan, 16 Mayıs'da görülecek olan Kobani davasına ilişkin şunları söyledi:

"Herkes biliyor ki bu davalar bir hukuk davası değildir. Bu davalar siyasi intikam davasıdır. Siyaset hakkına saldırı davalarıdır.  21. yüzyılda Kürt'ü inkar etmenin geldiği davalardır. Yargının bir kumpas kurumu olarak çalıştığı bir davayla karşı karşıyayız. İki gün sonra bir tweet atıldığı için arkadaşlarımız, önceki dönem eş genel başkanlarımız Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve onlarca arkadaşlarımız yargılanıyor. Bu davayı açan, kritik işlemlere imza atan hakim ve savcıların çetelerle, mafyalarla, suç örgütleriyle nasıl bir ilişki ağı içerisinde olduklarını gördük.

“Bu dava sadece bir hukuk, yargı davası değil”

Grup toplantısında, halka parmak sallayan, tehdit eden, yargıya talimatlar verenleri de hep birlikte gördük. Bu dava sadece bir hukuk, yargı davası değil, aynı zamanda siyasetçilerin de de karıştığı bu davanın hakimi, savcısı, polisi oldukları bir davayla karşı karşıyayız.

Bugün siz mazlumluktan zalimliğe geçerek Kürtlere, devrimcilere aydınlara yargı yoluyla eziyet etmeye devam ediyorsunuz. İntikam almaya çalışıyorsunuz. Bir taraftan Kobane Kumpas Davası, diğer taraftan Osman Kavala'ya haksızlık yapıyorsunuz. Bizlere, muhaliflere bu davaları hak görenler on yıllardır Kürtleri, aydınları, devrimcileri katleden JİTEM davalarını da birer birer aklıyorlar. Kendileri için söylediklerini iktidar olduklarında unutuyorlar.

"Hukukun üstünlüğü nerede, adalet nerede?”

Bakın AKP'ye kapatma davası açıldığında, savunmalarında, 'Demokrasilerde esas olan halkın seçtiği iradesini yönetmesidir' diyorlardır. Peki Gülten Kışanak, seçilmiş değil mi? Selçuk Mızraklı halkın iradesi değil midir? Öylesine bir devlet zihniyeti ile karşı karşıyayız ki zorda oldukları zaman kendileri için söylediklerini iktidar olduklarında unutuyorlar. Siz değil miydiniz kapatılma davası açıldığında hukukun üstünlüğünü savunan, adalet diyen, peki hukukun üstünlüğü nerede, adalet nerede? diye sorarsak ortada bir şey yok. Şimdi önünüzde bir şans var. Demokratik siyaset hakkını ilan eden siyasi davalara son verin diyoruz. Bugün 'yeni Anayasa yapalım, darbecileri izini silelim' diyenlerin ilk yapması gereken şey Kobane Kumpas Davası'na son vermektir. Bugün normalleşme diyenler dün hukuksuz ve adaletsizlik olduğunu itiraf ediyorlar."

"BU MAŞALARI BİZDEN UZAK TUTUN"

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Sinan Ateş cinayetini kastederek “Susurluk” hatırlatması yaptı. Bakırhan, şu görüşlere yer verdi:

"Bakın sokak ortasında cinayetler işleniyor, plakalar ortada, çakarlı araçlar ortalığa saçılıyor ama buna dair kimi trollerin tek bir lafı yok. İnanın bugün bir değil, onlarca Susurluk vakası var ülkenin her yerinde, Susurluk'a rahmet okutacak çeteler her yerde kol geziyorlar. Kendi elinizle devlet içinde yeni paralel yapılar ürettiniz. Şimdi bu yapılar elinize ayağınıza dolandı ve feryadı figan ediyorsunuz. Tekrar ediyoruz yüzünüzü karanlık yapılara değil hukuka ve adalete dönün. Türkiye’nin de sizin de geleceği Türkiye demokrasinin de yararı hukuka ve adalete tekrar yüzünüzü dönmenizdedir. Bu trollerin derdi yalan ve iftira ile DEM Parti'ye yüklenmek. Bunlar tetikçidirler. İktidara sesleniyoruz, bu maşaları bizden uzak tutun" dedi.