AK Parti Diyarbakır eski il başkanı: Demirtaş’ın tahliyesi önemli bir fırsat olur

AK Parti Diyarbakır Eski İl Başkanı Mehmet Şerif Aydın, “Selahattin Demirtaş ve Leyla Zana ile siyaseten muhattap olmak ülkenin faydasına olacaktır. Tahliye kararı ile; bu davayı siyasi istismar için kullanmakta olan CHP’ye daha fazla fırsat da verilmemiş olur, Ak Parti ile Kürtler arasında açılan mesafenin kapanması da böyle bir adımla başlayabilir” ifadelerini kullandı.

AK Parti Diyarbakır eski il başkanı: Demirtaş’ın tahliyesi önemli bir fırsat olur

AK Parti Diyarbakır Eski İl Başkanı Mehmet Reşit Aydın, sosyal medya hesabından, yarın görülecek Kobani davası ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Aydın, tahliye olması gerektiğini belirterek “Türk solunun temsilcileri yerine, Selahattin Demirtaş ve Leyla Zana ile siyaseten muhattap olmak ülkenin faydasına olacaktır. Tahliye kararı ile; bu davayı siyasi istismar için kullanmakta olan CHP’ye daha fazla fırsat da verilmemiş olur, Ak Parti ile Kürtler arasında açılan mesafenin kapanması da böyle bir adımla başlayabilir” ifadelerini kullandı.

“Eylemi yapanların, Selahattin Demirtaş tarafından yönlendirildiği iddiası çok soyut kalmakta”

Sosyal medya platform X üzerinden paylaşım yapan Aydın, şunları söyledi:

“Yaklaşık 5 yıldır devam eden Kobani davasının yarın karara bağlanması bekleniyor. Bu dosyada tutuklu yargılanan Selahattin Demirtaş ve bazı HDP’li siyasetçiler hakkında; 6-8 Ekim olaylarında katledilen 6 kişiyi, “öldürmeye azmettirme” suçlamasıyla 6’şar kez müebbet hapis ve çeşitli hapis cezaları Savcılıkça talep ediliyor.

6 Ekim 2014 tarihinde HDP Genel Merkezince sosyal medya yoluyla, insanlara “Kobani” üzerinden sokağa çıkma ve protestolarda bulunma çağrısı yapılmıştı. Bu çağrı ile birlikte, önceden başlamış olan sokak olayları ve protestolar farklı bir boyuta döndü. Malesef çok acı, çok vahim sonuçlara şahit olduk. İşte, Selahattin Demirtaş ve HDP’li siyasetçiler, o tarihte yapılan çağrı nedeniyle bahse konu davada yargılanmaktadırlar.

Belirtmek gerekir ki; DEAŞ’ın Kobani saldırıları gerekçesiyle meydana gelen sokak vandallıklarının ve yapılan katliamların; insani, vicdani, ahlaki ve hukuki olarak savunulacak bir tarafı bulunmamaktadır. 10 yıl önce yaşananların ve başta Yasin Börü ve arkadaşları olmak üzere, katledilen masum insanların acısını hala yüreğimizde taşıyoruz.

Yasin Börü ve arkadaşlarına karşı vahşi saldırıyı gerçekleştirenler, onları öldürenler, en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Ama bu eylemi yapanların, Selahattin Demirtaş ve HDP’li siyasetçiler tarafından azmettirildiği, yönlendirildiği iddiası çok soyut kalmakta. Yani Selahattin Demirtaş ve HDP’li siyasetçilerin; hazır sokakta protestolar yapılırken, Bağlar’ın ara sokaklarında kurban eti dağıtan gençleri de vahşice katledin diye katillere talimat verdiğini iddia etmek ve bu iddia üzerinden müebbet hapse mahkum etmek hukuken doğru olmayacaktır.

“Demirtaş ve Zana ile siyaseten muhattap olmak ülkenin faydasına olacaktır”

Yaklaşık 8 yıldır cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilmesi ve siyaset arenasında yerini alması, son savunmaları da dikkate alındığında; DEM Parti’ye müzahir olan Kürtlerin, örgütün hegemonyasından kurtulabilmesi için belki önemli bir fırsat olacaktır.

%0,001 oyu olan Türk solunun temsilcileri yerine, Selahattin Demirtaş ve Leyla Zana ile siyaseten muhattap olmak ülkenin faydasına olacaktır. Tahliye kararı ile; bu davayı siyasi istismar için kullanmakta olan CHP’ye daha fazla fırsat da verilmemiş olur, Ak Parti ile Kürtler arasında açılan mesafenin kapanması da böyle bir adımla başlayabilir.

Sonuçta adalet dediğimiz, ceza ile merhametin terazisidir…”