Başbakan Barzani : Tarım ve turizm alanlarında Akre'yi daha da geliştireceğiz

Başbakan Mesrur ​​Barzani, hükümetin özellikle tarım ve turizm alanlarında Akre'yi daha da geliştirmeyi planladığını söyledi.

Başbakan Barzani : Tarım ve turizm alanlarında Akre'yi daha da geliştireceğiz

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Akre Meyve Sebze Pazarı'nın temel atma töreninde açıklamalarda bulundu.

Akre'yi ziyaret etmekten duyduğu mutluluğu dile getiren Başbakan Barzani, "Bugün önemli bir projenin temel taşını atmak üzere Akre'ye geldim." dedi.

Akre'nin coğrafya, tarım ve turizm açısından önemli bir bölge olduğunu vurgulayan Mesrur Barzani, "Hükümet, özellikle tarım ve turizm alanlarında Akre'yi daha da geliştirmeyi planlıyor." ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi'nde patates üretiminin her geçen gün arttığına işaret eden Başbakan Barzani, "Buraya gelmeden önce patates üreticilerini ziyaret ettim, onlarla konuştum, taleplerini dinledim. Kullanılan bilimsel yöntemlerle Kürdistan Bölgesi'nde patates üretimi her geçen gün artıyor. Patates ürününün Irak'a ihraç edilmesinin yanı sıra, bir kısmı yurt dışına da ihraç ediliyor." diye konuştu.

Kürdistan Bölgesi'nin gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi kapsamında tarım sektörüne büyük önem verildiğini kaydeden Başbakan Mesrur Barzani, "Tarım reformunda bir devrim başlattık. Bu bir başlangıç. Kürdistan tarım sektörünü dünya standardına yükseltmek için daha fazla adım atacağız. Tarım sektörünü Irak ve bölge için de bir gıda sepeti haline getireceğiz." dedi.

Çiftçilerin şikayetlerini dile getiren Mesrur Barzani, "Bazı sınır bölgelerinde patates ürünü ithal ediliyor. Bu da yerli patates üretimini olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla hükümet olarak bu konuyu araştıracağız. İthal edilen ürünlerin Kürdistan Bölgesi'nde üretilen ürünlerle aynı olmasına izin vermeyeceğiz. Bu konuda gerekli tedbirleri alarak çiftçileri destekleyeceğiz." sözlerini kullandı.

Başbakan Barzani, çiftçilerin bir diğer talebinin de barajlardan gelen suyun arıtılması olduğunu belirterek, "Hükümet, Nawkur Ovası çiftçilerine büyük fayda sağlayacak, biri Bakrman'da olmak üzere birkaç baraj daha inşa etmeyi planlıyor. Bunun tarımsal üretimi artıracağına inanıyoruz." diye konuştu.