Başkan Neçirvan Barzani: Kürdistan Bölgesi'nin anayasal haklarının ihlali Irak'a fayda sağlamaz

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, “Kürdistan Bölgesi'nin anayasal haklarını ihlal etmeye yönelik girişimler asla kabul edilemez. Bu tür girişimler Irak'a ve ülkenin istikrarına fayda sağlamaz” dedi.

Başkan Neçirvan Barzani: Kürdistan Bölgesi'nin anayasal haklarının ihlali Irak'a fayda sağlamaz

Dün Duhok’ta Kürdistan Amerikan Üniversitesi (AUK) beşinci mezuniyet töreni düzenlendi. Törene Başkan Mesud Barzani, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Başbakan Mesrur Barzani, aralarında Irak Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi'nin yanı sıra çok sayıda misafir katıldı.

Düzenlenen törende bir konuşma yapan Başkan Neçirvan Barzani, Irak Parlamentosu Maliye Komisyonunda Kürdistan Bölgesi bütçesi aleyhine değiştirilen 13 ve 14 maddelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Barzani, "Bazı partilerin anlaşmaları engellemeye çalışması ve Kürdistan Bölgesi'nin anayasal haklarını ihlal etmeye çalışması endişe vericidir" dedi.

Yeni mezun olan öğrencilere başarılar dileyen Başkan Neçirvan Barzani konuşmasının önemli kısmını Irak Parlamentosu Maliye Komisyonu’nda Irak Bütçe yasa tasarısında Kürdistan Bölgesi aleyhinde değiştirilen maddelere ayırdı.

Barzani “İktidar koalisyonunun federal bir Irak hükümeti kurma anlaşmasının ardından ülkede bir tür siyasi istikrarın sağlandığının herkes farkındadır. Genel olarak Irak halkı ve dünyanın dört bir yanındaki dostları bu anlaşmanın olumlu sonuçlarını dört gözle bekliyor ve umutlarını daha iyi bir gelecek için inşa ettiler. Bazı tarafların, taraflar arasında sağlanan anlayış birliği ve anlaşmaları engellemeye çalışması derinden endişe vericidir. Ve hayal kırıklığı yaratıyor. Kürdistan Bölgesi'nin anayasal haklarını ihlal etmeye yönelik girişimler asla kabul edilemez. Bu tür girişimler hiç kimseye, Irak'a ve ülkenin istikrarına fayda sağlamaz” dedi.

Başkan Neçirvan Barzani bu tür yaklaşımların, Irak'ın ve tüm Irak toplumlarının zararına sonuçlanan başarısız bir deneyin tekrarından başka bir şey olmadığının altını çizerek “Bu nedenle tüm tarafları anlaşmalara uymaya, ülkenin işleyişini ve istikrarını korumaya davet ediyorum. Irak'taki sorunların ve krizlerin aşılmasının doğru yolu, genelde partiler özelde ise koalisyonun devleti yönetecek partileri arasındaki mutabakata bağlı kalmaktır” ifadelerini kullandı.

“Tüm toplulukların yalnızca tüm anayasal haklarının korunduğu ve saygı duyulduğu Irak, hepimizin birleştiricisi olmalıdır” diyen başkan Barzani, “Tarih bunu kanıtladı ve hepimiz geçmişten ders almalıyız. Hem Irak'ta hem de Kürdistan Bölgesi'nde insanlar siyasi çatışmalardan bıktı. Hepimiz kendimizi gözden geçirmeli ve ülkenin en yüksek çıkarlarını her şeyin üzerinde tutmalıyız” şeklinde konuştu.

 Başkan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin federal yapısının ve  anayasal haklarının korunmasının ancak birlik, karşılıklı kabul ve dayanışma ile olacağını belirterek, bu şekilde daha iyi bir geleceğe doğru yol alınacağını kaydetti.

Ne olmuştu?

Irak Parlamentosu Maliye Komisyonu, Kürdistan Bölgesi'nin payına ilişkin değişiklikleri içeren bütçe tasarısının 13. ve 14. maddelerini Perşembe günü onayladı. Komisyonda yer alan çok sayıda Kürt üye toplantıyı terk etti.  İki maddede yapılan değişiklikler, komisyonun Şii üyeleri tarafından önerilen değişikliklerdi.

Söz konusu değişikliğe ilişkin Kürdistan Bölgesi Hükümetinden yazılı bir açıklama yapıldı. Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden yapılan açıklamada Irak Başbakanı Muhammed Şia es Sudani ile yapılan anlaşma dışında hiçbir anlaşmaya bağlı kalmayacağını duyurdu.

Hükümete göre; yasa tasarısındaki değişiklik Irak Parlamentosu Maliye Komisyonunda yer alan ‘Kürdistan karşıtı’ bir grup tarafından yapıldı. Hükümet açıklamasında alınan kararın, yasal olmadığı ve  Kürdistan Bölgesi ile Irak Federal hükümetleri arasındaki anlaşmalara, yine Irak Parlamentosu’nda onaylanan hükümet kabinesinin programına aykırı olduğu vurgulandı.

Bütçe tasarısında yapılan en bariz değişiklikler şu şekilde:

Kürdistan petrolünün  yurt içinde satımı için Irak’ın resmi petrol şirketi SOMO’ya teslim edilmesi. Daha önceki anlaşmaya göre Kürdistan petrolünün yurt içinde satışı Kürdistan Bölgesi hükümetinin tasarrufunda bulunuyordu. Kürdistan Bölgesi’nin Kerkük ve Ninova'dan petrol çıkarması ve satışının engellenmesi.

Kürdistan Bölgesi vilayetlerinin bütçesine razı olmaması halinde Bağdat'tan payını doğrudan almalarına imkan verilmesi.

Kürdistan Bölgesi'nin sınır kapıları ile gümrüklerin ortak yönetilmesi.

Kürdistan Bölgesi hükümetinin geçmişte IŞİD saldırıları nedeniyle memurlara ödemediği maaşları her ay yüzde 10 oranında ödemesi.