Pentagon: Türkiye'nin saldırıları Amerikalı personelin güvenliğini doğrudan tehdit etti

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye'nin Rojava’ya düzenlediği hava saldırılarının, bölgede Amerikalı askeri personelin güvenliğini doğrudan tehdit ettiğini açıkladı.

Pentagon: Türkiye'nin saldırıları Amerikalı personelin güvenliğini doğrudan tehdit etti

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder yaptığı yazılı açıklamada, Rojava’daki son hava saldırılarının doğrudan tehdit ettiği Amerikalı personelin, IŞİD'in Suriye'de yenilgiye uğratılması ve 10 binden fazla IŞİD'li tutsağın kontrol altında tutulması için b ölgede yerel ortaklarıyla birlikte çalıştığını kaydetti.

Hava saldırıları sonucu bölgede gerginliğin artmasının, IŞİD ile mücadelede yıllardır sağlanan ilerlemeyi de tehdit ettiğini belirten Ryder, "IŞİD'in yenilgiye uğratılması misyonuna odaklanılması ve bölgedeki personelin güvenliğinin sağlanması için gerilimin derhal azaltılması gerek" dedi.

Ryder, "Türkiye'nin meşru endişelerinin farkındayız ve ateşkesi uzatmak için Türkiye ve yerel ortaklarımızla görüşmelerimizi sürdüreceğiz" diye ekledi.

A BD'nin Rojava ve Suriye'de yaklaşık 900 askeri bulunuyor.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar dün yaptığı açıklamada, "Pençe-Kılıç” adıyla hava ve karadan Rojava’ya yönelik başlatılan saldırılarda şu ana kadar 471 hedefin vurulduğunu, 254 DSG-YPG’linin yaşamını yitirdiğini belirtmişti.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne (SOHR) göre ise Türkiye'nin hava saldırılarında en az 37 kişi öldü, 70 kişi de yaralandı.

SDG de hava saldırılarında 11 sivilin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.