Rusya'dan tehdit: Polonya'da konuşlandırılmaları halinde NATO nükleer silahlarını hedef alacağız

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov Perşembe günü yaptığı açıklamada, Polonya topraklarında kalıcı olarak bulunması halinde NATO nükleer tesislerinin Rusya için askeri bir hedef haline geleceğini söyledi.

Rusya'dan tehdit: Polonya'da konuşlandırılmaları halinde NATO nükleer silahlarını hedef alacağız

Rus TASS haber ajansına konuşan Sergey Ryabkov, "NATO'nun ortak nükleer misyonları uygulamasının genişletilmesi - bu ülke kim olursa olsun ya da halihazırda bu uygulamaya katılan ülkelere katılabilecek ülkeler kim olursa olsun - tamamen istikrarı bozucu niteliktedir. Ve aslında tehdit edicidir” dedi.

Ryabkov, NATO ülkelerinin Rusya sınırları yakınında ortak nükleer görevler üstlenme yaklaşımının güvenlik tehditlerini arttırdığını söyledi.

Ryabkov, "Varşova'daki öfkeli kişiler tarafından hararetle tartışılan daimi konuşlandırmadan bahsetmiyorum bile. Bu nedenle, Polonya'da ve ötesinde kendi nedenleriyle böyle bir planı heyecanla tartışan tüm politikacılar şunu anlamalıdır: Bu yöndeki değişimler Polonya'nın güvenliğine katkıda bulunmayacak, ancak ilgili tesisler kesinlikle bir hedef haline gelecektir. Askeri planlamamızda ön planda olacaklar" dedi.

Ryabkov NATO nükleer tesislerinin Polonya'da konuşlandırılmasıyla ilgili devam eden tartışmayı "gelişmekte olan bir hikaye" olarak nitelendirdi.