PKK’den Zaho’daki bombardımana ilişkin açıklama

PKK’nin askeri kanadı HPG, bugün Duhok’un Zaho ilçesinde gerçekleşen ve 8 kişinin ölümü, 23 kişinin yaralanması ile sonuçlanan bombardımana ilişkin açıklama yaptı.

PKK’den Zaho’daki bombardımana ilişkin açıklama

HPG Basın İrtibat Merkezi’nden yapılan açıklamada HPG'ye bağlı birliklerin bombardımanın meydana geldiği bölgede bulunmadığı savunularak "Türk devleti alanda hakimiyetini sağlamak istiyor. Bunun için de sivil insanları alenen katlederek, korku ve dehşet saçarak herkesi ürkütmeyi, korkutmayı ve geriletmeyi hedefliyor" ifadeleri kullanıldı.

HPG'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“20 Temmuz günü saat 13.45 civarında Başûrê Kurdistan’ın Duhok ilinin Zaho ilçesine bağlı Perex bölgesindeki turistik alan Türk ordusu tarafından bombalanmıştır.

Irak’ın değişik bölgelerinden gelen insanların bulunduğu bu alanda Türk ordusunun bombardımanı sonucunda 9 sivil insan yaşamını yitirmiş, 20’nin üzerinde insan da yaralanmıştır. Türk devletinin yaptığı bu katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve tüm yaralılara da acil şifalar diliyoruz.

Türk devleti bilinçli bir biçimde sivil halkın bulunduğu turistik bir mekanı bombalamıştır. Hiç kimse Türk devletinin bu bilinçli katliamcılığının üstünü örtmeye çalışmamalı, olayı perdelememelidir. Çünkü Türk devletinin gerçekleştirdiği ilk katliam değildir.

Türk devleti nasıl ki 11 Ağustos 2020 tarihinde bilinçli bir biçimde iki Irak Üst Düzey Askeri Sorumlusu’nu hedefleyerek katlettiyse, bu saldırı da benzer amaçlarla gerçekleştirilmiş planlı bir katliamdır. Türk devletinin son yıllarda Bamerne’de, Kune Masi’de, Çemço’nun Balinde Vadisi’nde ve daha birçok alanda bilinçli bir biçimde sivil halkın kullandığı piknik yerlerini vurması tesadüf değildir.

Bugün gerçekleşen katliamın gerçekleştiği bölgede bize bağlı herhangi bir güç yoktur. Bu bölgeye yakın alanlarda Türk devleti tarafından işgal edilmiş tepeler vardır ve bölgeye hakimdir. Yine Irak Sınır Güçleri ve Bölgesel Hükümet’e bağlı değişik yerel güçler de alanda mevcuttur. Dolayısıyla bu olayın bizimle ilgili herhangi bir tarafı yoktur.

Herkesçe görülmesi gereken gerçek şudur ki; Türk devleti alanda hakimiyetini sağlamak istiyor. Bunun için de sivil insanları alenen katlederek, korku ve dehşet saçarak herkesi ürkütmeyi, korkutmayı ve geriletmeyi hedefliyor. Türk devleti hakim olduğu yerlerde sivil halkın yaşamını tümden bitirmeyi ve alandan söküp atmayı amaçlıyor. Aynı gerçeklik Metina’daki Hiror bölgesi için de geçerlidir. Hiror’un yakın çevresinde güçlerimiz olmamasına rağmen sürekli bir şekilde Hiror’un etrafını vurarak köy sakinlerini kaçırtmak istiyor.

Gerçeklere saygı duyan ve vicdan sahibi olan herkes Türk devletinin insanlık dışı bu vahşi katliamcılığını ve bununla ulaşmak istediklerini görmelidir. Aynı zamanda bu insanlık suçuna karşı tutum sahibi olmalıdır.”

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan bombalamaya ilişkin açıklama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı bombardımana ilişkin yaptığı açıklamada, "Türkiye gerçeğin açığa çıkması noktasında her türlü adımı atmaya hazırdır. Irak hükümeti yetkililerini hain terör örgütünün söylem ve propagandasının etkisi altında açıklamalar yapmamaya, bu elim hadisenin gerçek faillerinin açığa çıkarılması için iş birliği yapmaya davet ediyoruz" ifadelerine yer vermişti.

Ne olmuştu?

Zaho ilçesi Derkar kasabasına bağlı Perex köyü bugün öğlen saatlerinde havan topları ile bombalandı.

Rûdaw’a konuşan Zaho Kaymakamı Muşir Beşir, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirilen bombardıman sonucunda 8’inin yaşamını yitirdiğini, 23 kişinin de yaralandığını söyledi.

Kürdistan  Bölgesi Sağlık Bakanı Saman Berzenci ise 8 kişinin hayatını kaybettiğini, hayatını kaybedenlerden birinin 1 yaşında olduğu ve 23 kişinin ise yaralandığını duyurmuştu.