Ayhan Bilgen: 7 Haziran'da Aldığımız Kararlar Sorunluydu

HDP’den ayrılan ve yeni bir parti kuruluşu için çalıştığını açıklayan Ayhan Bilgen, eski partisine yönelik tenkitlerde bulundu.

Ayhan Bilgen: 7 Haziran'da Aldığımız Kararlar Sorunluydu
 HDP’den istifa eden ve yeni parti kuracağını açıklayan Ayhan Bilgen, "7 Haziran'da aldığınız yüzde 13'le tek başınıza ülkeyi yönetemeyeceğiniz belliydi. O dönem aldığımız karar sorunluydu. HDP 7 Haziran'dan sonra güven alanını genişletmeliydi" dedi.
 
T24'te Şirin Payzın'ın sorularını yanıtlayan eski milletvekili ve Kars'ın görevden alınarak yerine kayyum atanan belediye başkanı Bilgen, "HDP cesur adımlar atmalı derken neyi kastediyorsunuz?" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Millet İttifak'ı BBP ile birlikte fotoğraf vermekten çekinmiyor. Ama HDP ile görünmekten çekiniyor ise HDP'nin insanların kaygı ve korkularını giderecek bir güven beyanına ihtiyacı var."
 
Ayhan Bilgen, "İYİ Parti, MHP'den koptu ama toplamda Türk milliyetçiliği Türk siyasetini kuşatmış durumda. Bu muhalefetin rotasını da etkiliyor. Bu bir büyüme stratejisidir. CHP'nin oyları yükselmiyor ama etki alanı genişliyor. O zaman HDP'nin de kendine özgü bir formül bulması ve demokratik merkeze oturması gerek" dedi.
 
Dünyada küresel bir kriz ve dönüşüm yaşandığını söyleyen Bilgen, Türkiye siyasetinde geçmişte yaşanan değişimleri hatırlatarak "Türkiye siyasetinin üçüncü değişim dönemine giriyoruz. Türkiye'deki gelişmeler yeni bir kurucu iradeyi zorunlu kılıyor" dedi.
 
Bilgen, "Türklerin ve Kürtlerin en az bedeli ödeyeceği bir sürecin inşası için iktidara da muhalefete de sorumluluk düşüyor. Kürt sorununun çözümü için beni yıpratacak olsa bile her türlü diyaloğun içinde yer alırım" diye konuştu.
 
“Hareket sadece Türkiye ile sınırlı olmayacak”
 
Ayhan Bilgen, önümüzdeki seçimlerin bir kader oylaması olup olmadığına ilişkin soruya da "Güçlü bir alternatif olmazsa mevcut iktidarı arar olabiliriz” diye yanıt verdi. Yeni oluşum için isim arayışlarının devam ettiğini dile getiren Bilgen, kurulacak olan hareketin sadece Türkiye'yi değil Suriye ve Irak'ın da içinde olduğu bölgesel bir oluşum olacağını söyledi. Bilgen, "Türkiye'de değişim isteniyorsa bu sadece içerde yapılacaklarla olup bitemez. Bunun için bölgesel bir değişime ihtiyaç var" dedi.
 
Ayhan Bilgen yakın zamanda Suriye ve Irak'taki bölgesel liderlerle de görüşmeyi planladıklarını anlattı. Kendisine yönelik gözaltılar, tutuklamalar ve kayyum kararına rağmen mevcut iktidarın kurucu isimlerinden Bülent Arınç ile niye görüştüğü sorusuna da yanıt veren Bilgen, "Siyaset öfke ile yapılmaz" cevabını verdi. Bilgen, "Türkiye siyasetinde gerçekleri söylemek bazen dışlanmaya sebebiyet verse de ahlaki sorumluluktur. Sayın Arınç'ın da ben bu konuda cesur çıkışları olan bir siyasetçi olduğunu düşünüyorum. Mahalleler arasında köprüler kurmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.