Hatimoğulları: Erdoğan'ın oyu düştüğü için Anayasada oynamaya ihtiyacımız yok

HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları Erdoğan'ın 50+1 çıkışına yanıt vererek "Erdoğan'ın oyu düştüğü için Anayasada oynamaya ihtiyacımız yok" dedi.

Hatimoğulları: Erdoğan'ın oyu düştüğü için Anayasada oynamaya ihtiyacımız yok

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, partisinin Meclis grup toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Hatimoğulları'nın açıklamasından başlıklar şöyle:

"Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla grubumuzu siz değerli kadınlarla birlikte yapıyoruz. 1960'da Mirabel kardeşler özgürlük, eşitlik mücadelesi verdikleri için katledildiler. Bizler, onların miraslarını bıraktıkları yerden devralarak daha da ileri taşıyacağız. Mücadeleleriyle kelebek etkisi yarattılar. Kelebeklerin ömrü kısadır ama rengarenktir.

'Kadın bakanlığı kuracağız'

Meclis'te bütçe görüşmeleri devam ediyor, orada da kadının adı yok. Bu bütçede çocuk, farklı cinsel yönelimler yok. Engelliler yok, engelli kadınlar hiç yok. Bu bütçe toplumsal cinsiyete duyarlı olmayan bir bütçe. Biz HEDEP'li kadınlar olarak Kadın Bakanlığı kuracağız ve bütçesi de ayrı görüşülecek.

Kadınların görünen ve görünmeyen ev emeğinin sömürüsünde son vermek için mücadele ediyoruz. Eşit işe eşit ücret mücadelemizi sürdüreceğiz. Kreş, yaşlı bakım evleri kuracağız. Bütçemizden biz kadınlar hakkımız olanı söke söke hep beraber alacağız.

'50+1 erkek+erkek demektir'

Erdoğan 50+1'i gündemleştirdi. Erdoğan, Anayasa'yı kırıştırılacak bir kağıt, bir oyuncak zannediyor. Erdoğan, 50+1'i sen getirdin. 50+1 demek bizim için erkek+erkek demektir. Bizler HEDEP olarak tüm siyasi partilerin temsil hakkını savunuyoruz. Erdoğan'ın oyları düştüğü için Anayasa'da oynamaya ihtiyacımız yoktur.

Gültan Kışanak'ın da dediği gibi 'En büyük kariyerimizi onların saltanatını yıkarak yapacağız.'"