HDP'nin 'Kürt seçmen' anketinde 'Erdoğan' sürprizi

HDP, Cumhurbaşkanı adayı ve seçimiyle ilgili Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı kentlerde bir anket yaptırdı. Buna göre Cumhurbaşkanı seçimi ikinci tura kaldığında HDP seçmeni Kılıçdaroğlu’nu tercih ediyor. Ancak seçim Erdoğan ve İmamoğlu arasında yapıldığında İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’nun az bir farkla gerisinde kalıyor.

HDP'nin 'Kürt seçmen' anketinde 'Erdoğan' sürprizi

Ankette Kürt seçmenlere doğrudan isimler sorularak kime oy verecekleri soruldu.

Euronews’te yer alan habere göre seçmenlerin yüzde 74.3’u HDP’nin adayına, yüzde 10’u Recep Tayyip Erdoğan’a, yüzde 3.8’i Kemal Kılıçdaroğlu’na, yüzde 1.4’u ise Ekrem İmamoğlu’na oy vereceğini söyledi.

“Seçim ikinci tura kaldığında kime oy veririsiniz” sorusuna ise katılımcıların yüzde 63.1’i “HDP’nin işaret edeceği aday”, yüzde 14.2’si Millet İttifakı ve yüzde 10.7’si ise Cumhur İttifak’ına yanıtını verdi. Kararsızların oranı ise yüzde 7.4 oldu.

Ankette “İkinci tura HDP’nin adayı ve Erdoğan kalırsa kime oy verecekleri” de soruldu. HDP seçmeninin yüzde 82.7’si HDP’nin adayı, yüzde 11.04’ü ise Erdoğan’da karar kılarken, kararsızların oranı ise yüzde 4 oldu.

Seçmenin yüzde 58.6’sı ‘Kılçıdaroğlu’ dedi

İkinci turda Erdoğan ile Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı için yarışması durumunda farklı bir tablo ortaya çıkıyor.

Seçmenin yüzde 58.6’sı Kılçıdaroğlu’na, yüzde 9.3’ü Erdoğan’a oy vereceğini belirtirken, ikisine de oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 24.

İkinci tura Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kalması durumunda ise kararsızların oranı yüzde 20’ye düşerken, İmamoğlu’na destek yüzde 58.7, Erdoğan’a destek ise yüzde 11.07 olarak çıktı.

Ankette Kürt seçmene, HDP’nin ilk turda aday çıkarmasına nasıl baktığı da soruldu. Buna göre katılımcıların yüzde 76.1’i “HDP kendi adayını çıkarmalı”, yüzde 14.7’si “Çıkarmamalı ve Millet İttifakı’nın adayı desteklenmeli”, yüzde 0.7’si “Çıkarmamalı Cumhur İttifakı’nın adayı desteklenmeli” yanıtını verdi. Bu soruda kararsızların oranı ise yüzde 16 oldu.

Parti kapatılırsa ne olacak?

HDP’nin anketindeki bir diğer önemli soru ise partinin kapatılması durumunda Kürt seçmenin tavrının ne olacağına ilişkin.

Katılımcıların yüzde 79.4’ü partinin kapatılması durumunda yine HDP’nin işaret edeceği partiye, yüzde 7 CHP’ye, yüzde 1.7’si AKP’ye oy vereceğini açıklarken, yüzde 7’i ise boykot edeceğini söyledi.

Ankette ayrıca “HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı kadın mı, erkek mi olmalı” sorusu soruldu. Katılımcıların  yüzde 41’i kadın adayı tercih ederken, yüzde 30’u fark etmez yanıtı verdi. Geri kalan yüzde 29’u erkek aday için tercih kullandı.

Ankette ayrıca seçmenlere “Alevi bir ismi destekleyip, desteklemeyecekleri” soruldu. Katılımcıların yüzde 85’i Alevi bir adayı destekleyebileceklerini söyledi.