Çavuşoğlu'ndan S-400 açıklaması

Çavuşoğlu'ndan S-400 açıklaması

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400'lerin teslimatının erteleneceği iddiasına dair "Bizim tarafımızdan erteleneceği yolunda bir açıklama olmadı" dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400'ler konusunda ABD'nin iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, "ABD'nin S-400'ler hakkındaki iddialarına katılmıyoruz. Son sözü uzmanlar söylemeli. Biz ortak çalışma grubu teklifinde bulunduk. Hatta NATO'nun başkanlık etmesini dahi talep ettik" dedi. Çavuşoğlu, cumartesi günü ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşeceklerini de belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, "Ortak çalışma grubu S-400'ler incelesin, bizimle paylaşsınlar. ABD'nin de bu çalışma grubuna evet demesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, S-400'ler konusunda ABD tarafına yapıcı önerilerde bulunduklarını da sözlerine ekledi.

Çavuşoğlu, ABD'nin İran konusundaki yaptırımlarıyla ilgili, "Yaptırımlar konusunda Türkiye'nin tutumu bellidir. Yaptırımlar İran rejimine değil, halkına zarar veriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Birliği'de bu yaptırımlara biz çözüm bulmaya çalışıyor. En son kurulan Intex projesi de bu duruma çözüm kavuşturmak amacıyla yapıldı. İran bizim sınır komşumuz.  Bu tür yaptırımlar tüm bölgeyi hem ekonomik hem de güvenlik bakımından etkiler.