‘Cehennemin resmi dili Kürtçedir’ sözlerinin aslı ortaya çıktı

Tahran cuma imamı Ahmed Hatemi’ye mal edilen “Cehennemin resmi dili Kürtçedir” sözlerinin “dalga geçme” amacıyla sosyal medyada paylaşıldığı ortaya çıktı.

‘Cehennemin resmi dili Kürtçedir’ sözlerinin aslı ortaya çıktı

Geçtiğimiz haftalarda İran'ın başkenti Tahran’ın Cuma imamı Ayetullah Seyyid Ahmed Hatemi’nin “Cehennemin resmi dili Kürtçedir” dediği ileri sürülmüş ve sosyal medyada paylaşılan bu sözler Kürtlerin tepkisine yol açmıştı.

Ancak Hatemi’nin hiçbir hutbede bu şekilde bir cümle kurduğu teyit edilememişti.

Rûdaw’da yer alan habere göre, İranlı imamın bu sözleri sarf ettiğini paylaş sosyal medya kullanıcısı, “İran İslam Cumhuriyeti’nden nefret ediyorum. İranlı yöneticilerin inançları ile dalga geçme amacıyla bu grafiği hazırlayıp sosyal medya üzerinden paylaştım. Kürtlerin ve Beluçların gücünü göstermek istedim” dedi.

Kendisi Doğu Kürdistanlı olan sosyal medya aktivisti, daha önce de İranlı yetkililerin dikkat çeken açıklamalarını paylaştığı için bu paylaşımının ciddiye alındığını söyledi.

Aynı zamanda İran dini liderliği konseyi üyesi olan Seyyid Ahmed Hatemi, Anayasa Koruma Konseyi'nde de yer alıyor.

Sosyal medya aktivisti, Rıza Pehlevi gibi İran karşıtı muhalefetin liderlerin de sözlerini grafik şeklinde sosyal medyadan paylaşıyor. Bu paylaşımlarını ise, “insanları hurafeler konusunda bilinçlendirmek, anlayış düzeylerini yükseltmek ve iktidar erklerinin geri kalmışlıklarını göstermek için” yaptığını söylüyor.