HDP açıkladı: Demirtaş aday olmayacak

HDP, Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'la görüşüldüğünü duyurdu.

HDP açıkladı: Demirtaş aday olmayacak

Görüşme ile ilgili HDP’den açıklama yapıldı.

Açıklamada, Demirtaş'a HDP’nin cumhurbaşkanı adayı olması için teklifte bulunulduğu belirtilerek, "Yapılan görüşmede Demirtaş heyete teşekkür ederek, kendisinin hukuki durumunun adaylık için uygun olmadığını belirtti ve partinin bu konuda yapacağı çalışmaların destekçisi olacağını vurguladı” denildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Siyasi rehin olarak tutulan önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş ile bir heyetimiz, kendisinin cumhurbaşkanı adaylığı konusunda dün (26 Ocak) Edirne Cezaevinde görüşme yaptı. Yapılan görüşmede Demirtaş heyete teşekkür ederek, kendisinin hukuki durumunun adaylık için uygun olmadığını belirtti ve partinin bu konuda yapacağı çalışmaların destekçisi olacağını vurguladı. Emek Özgürlük İttifakı’nın adayı olarak ortaya çıkacak ismin arkasında duracağını ifade eden Demirtaş, partiyle birlikte seçim kampanyasını ve çalışmalarını en verimli şekilde sürdürme kararlılığında olduğunu bir kez daha dile getirdi. Parti yönetimimiz de kendisine bu yaklaşımından dolayı teşekkür etti ve ortak çalışmanın kazandıracağı konusundaki fikir birliğini pekiştirdi.”

HDP, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi adayını çıkaracağını duyurmuştu. Kulislerde tutuklu eski milletvekili ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın HDP tarafından aday gösterileceği konuşuluyor.