Kürt partilerinin 'seçim ittifakı' toplantısı sona erdi

Diyarbakır’da seçim ittifakı gündemiyle HAK-PAR öncülüğünde bir araya gelen 6 siyasi parti ve hareketin toplantısı sona erdi.

Kürt partilerinin 'seçim ittifakı' toplantısı sona erdi
HAK-PAR öncülüğünde Diyarbakır'da bir araya gelen Kürt partilerin seçim ittifakı toplantısı yaklaşık üç buçuk saat sürdü. Toplantı herhangi bir açıklama yapılmadan sona erdi. HAK-PAR Genel Başkanı Düzgün Kaplan, partilerin süre istediğini söyledi.  
 
Hak ve Özgürlükler Partisi’nin (HAK-PAR) seçimlere katılmaya hak kazanması ardından 6 parti ve hareket Diyarbakır’da seçim ittifakı gündemiyle toplandı.
 
Toplantıya HAK-PAR Genel Başkanı  Düzgün  Kaplan, Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı  Mustafa Özçelik,  Kürdistan Demokratik Hareketi (TDK-TEVGER) Sözcüsü Cano Amedi, PDK-Bakur Genel Başkanı Sertaç Bucak, Kürt Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Reşit Akıncı ve Azadi Hareketi Genel Sekreteri  Metin Pirani ve partilerin yöneticileri katıldı.
 
Seçim ittifakı oluşturma gündemiyle bir araya gelen parti ve hareket temsilcisinin toplantısı 17:00’da başladı. Partilerin toplantısı basına herhangi bir açıklama yapılmadan saat 20:20'de sona erdi. 
 
Toplantı sonrası Rûdaw’a konuşan HAKPAR Genel Başkanı Düzgün Kaplan seçimlere giderken “Kürdistani bir alternatif” oluşturmak amacıyla Kürt partileri toplantıya davet ettiklerini söyledi.
 
Düzgün Kaplan, toplantıdan bir seçim ittifakı oluşturmayı hedeflediklerini belirterek, “Ancak, toplantıya katılan arkadaşların farklı görüş ve önerileri vardı. Ve önerilerimizi değerlendirmek amacıyla bizden süre talep ettiller. Bu nedenle toplantı ardından bir açıklama yapılmadı. İleriki süreçlerde ittifak toplantılarımız sürecek” dedi.   
 
Toplantıya davet edilen Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) yetkililerinin toplantıda yer almaması ve HDP’nin oluşturduğu Kürdistan ittifakında yer alan PDK Bakur’un Genel Başkanı Sertaç Bucak’ın toplantıya katılması da dikkat çekti.
 
HDP öncülüğünde ise ayrıca 8 Kürt partisi Kürdistan ittifakı ismiyle bir ittifak kurmuş durumda.
 
Eğer HAKP-AR öncülüğündeki toplantıda ittifak kararı çıkarsa Kürtler 2 ayrı ittifak ile seçime girmiş olacak.