ABD Kuzey Kore'ye karşı stratejik sabır politikamız sona erdi

Amerika Birleşik Devletleri başkan yardımcısı Mike Pence, Kuzey Kore'nin füze denemesinin ardından ülkesinin Pyongyang yönetimine uyguladığı stratejik sabır politikasının sona erdiğini yineledi.

ABD Kuzey Kore'ye karşı stratejik sabır politikamız sona erdi

Pence'in, 4 ülkeyi kapsayacak ve 10 gün sürecek Asya ziyaretinde ilk durağı Güney Kore'ydi.

ABD başkan yardımcısı burada Kore yarımadası kıyısında Kuzey ve Güney sınırındaki silahsızlandırılmış bölgeyi ziyaret etti.

Pence, Güney Kore'nin, Amerika Birleşik Devletleri'nin tarihi ve güçlü bir müttefiki olduğuna vurgu yaptı, 1950 ile 1953 yılları arasında, iki Kore'nin savaşında babasının da savaşmış olduğunu hatırlattı.

Kuzey Kore'nin son olarak 15 Nisan'da yaptığı füze denemesine bir tepki de, Mike Pence'in Asya turu kapsamında ziyaret edeceği ülkelerden biri Japonya'dan geldi.

Japonya başbakanı Shinzo Abe, Kuzey Kore'nin bölgede tansiyonu artıran provakatif eylemlerine son vermesi, Birleşmiş Milletler kararlarına riayet etmesi ve nükleer denemelerinden vazgeçmesi çağrısı yaptı.

Kuzey Kore yönetimi, 15 Nisan'da ülkenin kurucu lideri Kim II-sung'un 105'inci doğum gününü kutladığı Pyongyang'daki askeri törende bazı kıtalararası balistik füzelerini ilk kez sergilemişti.