ABD'den Kürt illeri için uyarı!

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye'deki vatandaşları için yapılan açıklamada Kürt illeriyle ilgili uyarılarda bulunuldu.

ABD'den Kürt illeri için uyarı!

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye için seyahat uyarısı yaptı. Uyarı, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Türkiye ziyaretinden bir gün önce yayınlandı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Türkiye ziyaretinden bir gün önce yayınlanan uyarıda, ABD vatandaşları "Türkiye'de terörist grupların artan tehdidi nedeniyle" uyarılırken, Kürt illerine gitmekten kaçınmaları tavsiye edildi.

​Açıklamada ayrıca, ABD hükümetine bağlı çalışanların seyahat kısıtlamalarının devam ettiği, bunun Kürt illeri ve Adana'yı kapsadığı hatırlatıldı.

Amerikan Karşıtı Söylemler

Türkiye'deki son terör saldırıları olan Reina saldırısı ve İnönü stadyumu yanındaki bombalı araç saldırısının hatırlatıldığı açıklamada, "Amerikan karşıtı söylemlerdeki artışın, bağımsız failleri ABD vatandaşlarına şiddet uygulamak konusunda teşvik edebileceği" de söylendi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın duyurusunda, Türkiye'deki terör saldırılarının, geniş katılımlı etkinliklerde, turistik bölgelerde, restoranlarda, gece kulüplerinde, ticari merkezlerde, ibadethanelerde, toplu ulaşım aktarma noktalarında ve otobüs, tren, vapur, metro gibi ulaşım araçlarında gerçekleşebileceği belirtildi.

Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısı, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Türkiye ziyaretinden bir gün önce gerçekleşti. Tillerson'ın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesi bekleniyor.