ABD'den PKK ve Menbic açıklaması

Pentagon sözcüsü Peter Cook, Türkye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Menbic ile ilgili sözlerinin anımsatılması üzerine Menbic'in koalisyon güçleri tarafından IŞİD teröristlerinden arındırıldığını söyledi. Cook Abadi'nin Şengal açıklamalarını destekleyerek, PKK'nin Şengal'den çekilmesi gerektiğini yineledi.

ABD'den PKK ve Menbic açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, İncirlik Üssü'nün ABD ve koalisyon güçleri için, IŞİD ile mücadelede büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

Cook, ABD'nin Türkiye'ye ek askeri destek vermeye hazır olup olmadığı ile ilgili soruyu da, 'IŞİD'e karşı kampanyada en iyi ve en etkili yolu bulmak için görüşmelerimizi sürdürüyoruz, bu Al Bab'ı da içeriyor, Türkiye ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz' diye yanıtladı.

Cook, İncirlik Üssü ile ilgili olarak başka bir soruya verdiği yanıtta da, 'İncirlik Üssü'nün ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Koalisyona İncirlik'i açtıkları için Türkiye'ye minnetarız. IŞİD karşıtı kampanyamızın önemli bir ayağı ve kullanmayı sürdürebilmeyi umuyoruz' dedi. Cook, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Menbic ile ilgili sözlerinin anımsatılması üzerine Münbiç'in koalisyon güçleri tarafından IŞİD teröristlerinden arındırıldığını söyledi ve "Koalisyon ve ABD, IŞİD'e odaklanmaya devam ediyor. Koalisyon IŞİD'in Suriye'nin başka yerlerinde olduğunu düşünüyor” dedi.

PKK'nin Şengal'de bulunmasına yönelik Abadi'nin açıklamalrı sorular Pentagon yetkilisi, PKK'nin hem Irak'ta hemde ABD'de terör örgütü listesinde bulunduğunu ve Irak Başbakanının Şengal'de bulunan PKK güçlerinin çekilmesine yönelik açıklamasını desteklediklerini belirtti.