ABD'den Türkiye'ye El Bab ve YPG teklifi

ABD Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, ABD'nin El Bab operasyonunda Türkiye'ye destek vermeyi teklif ettiğini fakat bunun karşılığında YPG'ye müdahale edilmemesini talep ettiğini öne sürdü

ABD'den Türkiye'ye El Bab ve YPG teklifi

ABD'li Savunma Bakanlığı yetkilisi, Türkiye'nin IŞİD'e karşı Suriye'nin El Bab kentinde gerçekleştirdiği operasyona bazı etkin yardımlar yapmayı teklif ettiğini, bu konuda görüşmelerin devam ettiğini iddia etti.

Adının açıklanmasını istemeyen ABD'li yetkili, ABD'nin El Bab operasyonuna destek vermeyi teklif ettiğini, öte yandan bunun için bazı koşullar öne sürdüğünü savundu.

Yetkili, "Bu yardım önerileri arasında silahlı insansız hava araçları, hava desteği ve IŞİD'e karşı savaşan muhaliflere mühimmat sağlanması gibi IŞİD'e karşı etkili olabilecek şeyler var." ifadesini kullandı.

Savunma Bakanlığı yetkilisi, yardımlara karşılık talep edilen koşullara ilişkin soruya, YPG'ye müdahale edilmemesini talep ettikleri imasında bulundu.

Türk yetkililerin bu koşulları uzun süredir reddettiğini ifade eden yetkili, "Mesela El Bab'tan sonra Menbic'e gidilmesin. IŞİD'le mücadelede koalisyon ile tek bir koordinasyon merkezi üzerinden operasyon gerçekleştirilsin." diye konuştu.