Avrupa Parlamentosu,AP'den referandum için açık çağrı: ‘Hayır' deyin

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Brok, Almanya'daki Türkiye vatandaşlarını referandumda 'hayır' oyu kullanmaya çağırdı.

Avrupa Parlamentosu,AP'den referandum için açık çağrı: ‘Hayır' deyin

Yurt dışında yaşayan Türkiye vatandaşları bugünden itibaren Anayasa değişikliğine yönelik referandumda oy kullanabilecekler. Alman Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin Avrupa Milletvekili Elmar Brok, Almanya'daki Türk konsolosluklarında oy kullanma işlemlerinin başlaması üzerine yaptığı açıklamada, 'Türkler'den 'hayır' oyu kullanmalarını istedi. Brok 'Neue Osnabrücker Zeitung' gazetesine verdiği demeçte, "Türk vatandaşlarına tavsiyem Anayasa değişikliğine karşı ve özgürlük için oy kullanmalarıdır” dedi.
Aynı zamanda Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı da olan Elmar Brok, Türk milletinin 'demokrasi ve hukuk devletinin içini boşaltan başkanlık sisteminden yana çıkamayacağını' savundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki iktidarın 'parlamentonun yetkilerini kaldırıp, yargı bağımsızlığına ket vurmak istediğini' iddia eden Brok "Millet buna izin vermemelidir”, dedi.
TÜRKİYE'Yİ AB'DEN UZAKLAŞTIRACAK
Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin kabul edilmesinin Türkiye'yi Avrupa'dan daha da uzaklaştıracağını savunan Hristiyan Demokrat politikacı, 'Türkiye'nin, değiştirilmesi amaçlanan anayasayla Avrupa prensiplerine ters düşeceğini ve Avrupa Birliği'ne üye olamayacağını' söyledi.