BM gözetiminde Cenevre görüşmeleri başladı

Suriye'de süren çatışmaları sona erdirmek gerekçesiyle İsviçre'nin Cenevre kentinde BM gözetiminde yapılan görüşmelerin 4. turu başladı.

BM gözetiminde Cenevre görüşmeleri başladı

Birleşmiş Milletler'in aracılığında düzenlenen Cenevre'deki Suriye barış görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasından on ay sonra taraflar iç savaşı sona erdirmek amacıyla yeniden biraraya geliyor. Buluşmada BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, hükümet ve muhalefet temsilcileriyle önce ayrı ayrı görüşecek.

Zirvenin gündemi

Zirvenin gündemi ile ilgili bilgi veren BM temsilcisi De Mistura, Cenevre görüşmelerinde bir geçiş hükümeti kurulması, yeni anayasa ve özgür seçimlerin ele alınacağını açıkladı. BM Suriye Özel Temsilcisi, öte yandan aşırı iyimserliğe yer olmadığını ve kısa zamanda uzlaşma sağlanabileceği kanaatinde olmadığını da sözlerine ekledi.

Son ateşkesten yararlanarak siyasi süreci ileriye taşımayı umduklarını belirten De Mistura, Rusya'nın görüşmeler sırasında hava taarruzları düzenlenmemesi için Suriye yönetimine çağrıda bulunduğunu açıkladı.

Muhalefetin beklentilerine dikkat çeken Salim Muslit de karşılarında ciddi bir muhatap bulmayı ümit ettiklerini, ancak Şam yönetiminin siyasi geçiş dönemini müzakere etmeye yanaşmadığını söyledi. Muslit, "Şam yönetiminin daha fazla suç işlemek için zaman kazanma amacıyla Cenevre'ye heyet gönderdiğini ve rejime güvenmediklerini" dile getirdi.