Çin ile ABD arasında gerginlik tırmanıyor

Trump ve ekibinin Çin'e karşı sert bir politika geliştirmesi, Trump'ın ülkesini para manipülatörü" olarak damgalaması ve ABD'nin altını oyan ekonomik ve ticari taktikler geliştirmesiyle suçlandı

Çin ile ABD arasında gerginlik tırmanıyor

Çin Halk Cumhuriyeti Kurtuluş Ordusu resmi web sitesinde yayınlandığı iddia edilen ve South China Morning Post Gazetesinde yayınlanan haberde ABD'nin agresif söylemlerinin ABD ile Çin'in savaş ihtimalini sadece bir slogan olmaktan çıkardığını ve pratik bir gerçek haline getirdiği belirtiliyor. Çin Ordusu Savunma Seferberliği Komisyonu'ndan bir üst düzey yetkilinin ağzından verilen açıklamada, gergin günler geçiren Güney ve Doğu Çin Denizi'nde askeri konuşlandırmalar yapılması ve bir diğer bölgesel sıcak nokta olan Kore Yarımadası'nı korumak için bir füze savunma sistemi geliştirilmesi çağrısında bulunuldu. Açıklamada bulunan askeri yetkili, ABD'nin Asya-Pasifik bölgesindeki stratejisini de gözden geçirmesi gerektiğini söylüyor.

Trump ve ekibinin Çin'e karşı sert bir politika geliştirmesi, Trump'ın ülkesini para manipülatörü" olarak damgalaması ve ABD'nin altını oyan ekonomik ve ticari taktikler geliştirmesiyle suçlandığı açıklamada ayrıca Trump'ın ABD ve Çin arasında 1960'dan beri geçerli olan "Tek Çin” politikasını göz ardı ederek, statüsü tartışmalı olan özerk Tayvan Bölgesi yönetimiyle iletişime geçmesinin ülkeler arasındaki krizi artırdığı savunuluyor.

Trump'ın Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD'nin Güney Çin Denizi'ndeki yapay Çin adalarına denizde blokaj kurmasını savunmuş ve bu da Pekin tarafından bir savaş hareketi olarak yorumlanmıştı.

Çin sosyal medyası, Rusya sınırına Dongfeng-41 kıtalararası nükleer balistik füze sisteminin yerleştirildiği iddia eden resimleri gündeme taşımıştı. Bu iddialar Çin yönetimi tarafından ise reddedilmişti.

Çin Başbakanı Xi Jinping, kısa süre önce nükleer silahların azaltılması için çağrıda bulunmuştu.