Dengir Mir Mehmet Fırat'tan Kürtleri eleştirenlere tepki Kürtler ne yapsın

Anayasa değişikliği referandum sonuçlarıyla ilgili değerlendirmeler sürüyor.

Dengir Mir Mehmet Fırat'tan Kürtleri eleştirenlere tepki Kürtler ne yapsın

Siyasetin deneyimli isimlerinden HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, referandumdaki şaibe iddialarına dikkat çekti,

"Övünülecek bir demokrasimiz yok ama sağlam bir seçim yönetme sistemimiz vardı. Şimdi onu da kaybetmiş olduk” dedi. Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'ya değerlendirmelerde bulunan HDP'li Fırat, referandum sonuçlarıyla ilgili, "Aslında ortada bir başarı yok. Bana göre bir başarı olmadığı için de Türkiye'yi yönetmek çok çok zor olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Fırat şöyle devam etti: "Matematiksel olarak yüzde 50+1 de 50+300 bin de başarı olabilir, ama ortada bir şaibe var. Yapılmaması gereken buydu. Türkiye bu referandumda çok önemli bir şey kaybetti. Dünyanın gözünde belki övünülecek bir demokrasimiz yok ama sağlam bir seçim yönetme sistemimiz vardı. Şimdi onu da kaybetmiş olduk.” 'AK PARTİ İNİŞE GEÇTİ' Eşit şartlarda bir seçim yapılmadığına dikkat çeken Fırat, CHP'nin açık ara farkla kazandığı ve "açık oy, gizli sayım” iddialarıyla tarihe "şaibeli seçim” olarak geçen 1946 seçimlerini hatırlattı. Fırat şöyle konuştu:

"Doğu ve Güneydoğu'da doğrudan doğruya devletin dahil olduğu bir seçim yapıldı. 1950 öncesindeki seçimi taklit ettik gibi geliyor bana. Sonuç olarak Türkiye çok şey kaybetti. Belki AKP bir şey kazanmış olabilir ama bana göre inişe geçti artık. Bundan sonraki seçimlerde neticenin ne olacağını şu an kestirebilmek mümkün değil.” Referandum öncesi ve kampanya sürecinde HDP'ye yönelik operasyonlara dikkat çeken Fırat, "Eş genel başkanlar, milletvekilleri, teşkilatların tamamı içeride. Siyaseti bilen, teşkilatlanmayı bilen, çevreyi tanıyan kimse bırakmadılar. Şimdi buna adil seçim demek mümkün mü?” dedi.

'KÜRTLER NE YAPSIN?' Referandum sonrası Kürt oylarıyla ilgili tartışmaları da değerlendiren Fırat "Kürtler ne yapsın?” diyerek şu tabloyu anlattı: "Kapısında jandarma komutanı, valisi, kaymakamı, emniyet müdürü köy köy geziyor ve diyor ki: "Buradan rey çıkarsa yolunuz suyunuz yapılmayacak. Sosyal yardımlarınız kesilecek. Devlete karşı yapacak bir şey yok ki. Sonra Kürtler şunu yaptı, Kürtler bunu yaptı. Kürtler ne yapsın? Kürt Mehmet nöbete kısacası. Birileri kendi başarısızlığına ortak arıyor.” Fırat, doğudan gelen "Evet” desteğiyle birlikte "yeni bir süreç” beklentisine girenlere de, "O oyları nasıl aldıklarını biliyorlar. Benim bunun üzerinden yeni bir süreç beklentim yok” yanıtı verdi.