DTSO'dan Kürtçe seçmeli ders desteği

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi (DTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Korkmaz, 2 yıl önce Kürtçe seçmeli ders teşviki için öğrencilere 500 adet tablet dağıttıklarını ve Kürtçe öğrenimi için hazırlanan yayınlara da destek verdiklerini belirtti.

DTSO'dan Kürtçe seçmeli ders desteği

2024-2025 eğitim öğretim dönemi için Yaşayan Diller ve Lehçeler kapsamında 5, 6, 7 ve 8. sınıflar için Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçeleri için seçmeli ders tercihleri devam ediyor.

Daha çok öğrencinin Kürtçe seçmeli ders tercihinde bulunmasını teşvik etmek için DTSO tarafından yeni bir kampanya başlatıldı.

Kampanya hakkında bilgi veren DTSO Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Korkmaz, DTSO olarak 2 yıl önce Kürtçe seçmeli ders teşviki için öğrencilere 500 adet tablet dağıtımı yaptıklarını, Kürtçe öğrenimi için hazırlanan yayınlara destek verdiklerini belirtti.

Geçen yıl da ortaokul öğrencileri için Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde bir öykü yarışması ve sonrasında 1.000 tablet dağıtımı yapmayı planladıklarını ancak 6 Şubat depremi nedeni ile gerçekleştiremediklerini belirtti.

Kürtçe Seçmeli Ders Tercih Eden Öğrenciler İçin Tablet Desteği

Korkmaz, “Deprem felaketi nedeni ile geçen yıl gerçekleştiremediğimiz kampanya için yeniden start verdik. DTSO Meclisi olarak aldığımız kararla öğrencilere tablet veriyoruz. 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri Kürtçe seçmeli ders tercihlerinin yanında Diyarbakır ilinin tarihi, kültürü, doğası ve değerlerini anlatan Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde hazırladıkları kompozisyonlar ile başvuruda bulanabilecekler. Yarışma başvuru tarihleri, katılım koşullarını gelecek hafta içinde açıklayacağız. Bu çalışma ile temel amacımız daha çok öğrencimizin okullarda Kürtçe ders alması, kendi anadillerinde kendilerini ifade etmeleri, okumalarını ve yazmalarını teşvik etmektir. “ şeklinde belirtti.

Korkmaz, DTSO Meclisi olarak başlattıkları çalışma için kentin diğer sivil toplum örgütleri ve işletmelerinden de destek beklediklerini belirterek, “Kürtçe seçmeli ders tercihi yapan tüm öğrencilerimizin düzenleyeceğimiz kompozisyon yarışmasına katılımını bekliyoruz. Yaşadıkları ili kendi dillerinde ifade etmelerini, anlatmalarını bekliyor, bunun için çaba sarf eden tüm öğrencilerimize tablet vermek istiyoruz” dedi.

Amidahaber