HDP'den referandum kararı...

Halkların Demokratik Partisi(HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, referandum karşısında etkin bir muhalefetle "Hayır” kampanyası yürüteceklerini söyledi.

HDP'den referandum kararı...

Bilgen, "tek adam rejimine ve parti devletine" karşı olduklarını ifade ederek, referandumun gerçekleşmesi halinde ülkeyi bekleyen durumu ise şu sözlerle anlattı."Eğer referandumla istediklerini yaparlarsa, seçime gitmeleri ve kaosu büyütme ihtimalleri çok fazladır. diye belirtti

HDP'ye karşı bir algı oluşturulduğunu dile getiren Bilgen, "Türk Milliyetçilerinin ve Ulusalcıların sanki bizim AKP ile görüşmemiz varmış gibi oluşturdukları algı kimi AKP'liler tarafından fırsata çevrilmek isteniyor. Bunun devamı olarak, önümüzdeki günlerde yine milletvekillerimizi ve eş belediye başkanlarımızı serbest bırakmak gibi sembolik kimi adımlar da atılabilir. Ama bunları hepsi sandığa gidip "Hayır” vermemek yönündeki eğilimi güçlendirmek arayışıdır. Bütün bunlara karşı AKP'nin verebileceği hiçbir vaadin bizim açımızdan inandırıcı tarafı bulunmamaktadır, çünkü bizim için Türkiye'nin demokratikleşmesiyle Kürdlerin hakları arasında bir fark bulunmuyor” şeklinde konuştu.

Darbe rejiminin fiilen Türkiye'ye hakim olduğunu söyleyen Bilgen, "Başka güçlerde gelir sizin gücünüzün karşısında kendi güçlerini göstermek isteyebilir. Yapılmamış bir Milli Güvenlik Toplantı kararıyla OHAL uzatıldı, şimdi oradaki asker üyeler ya da Suriye'ye savaşa ölüme gönderilen asker bu yaşananlara nasıl bakıyor? Darbelerden medet umduğumuz için değil ama var olan yanlışlardan dönülmesi için bu hatırlatmaları yapmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Öte taraftan, CHP'nin birçok konuda iktidar partisi ile ortak hareket ettiğini kaydeden Bilgen, sözlerine şöyle devam etti. "CHP içerisinde birileri aslında başkanlık sisteminin kaçınılmaz olduğunu düşünürken, diğer taraftan da AKP'li ile bazı devlet birimleri tarafından Başkanlık olursa iki partili bir sistemin geleceğini ve bu başkanlık sistemi gelirse CHP'nin faydalanacağına dair ikna süreci işletiyor."