Kürt seçmen referandumda ne diyor?

SAMER araştırma şirketi Kuzey Kürdistan'da 16 il merkezinde kamuoyu yoklaması yaptı. SAMER'in anket sonuçlarına göre bölge halkının yüzde 68.3'ü OHAL koşullarında yapılacak referanduma karşı.

Kürt seçmen referandumda ne diyor?

Diyarbakır merkezli Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER)'nin, bölge halkının başkanlığı öngören anayasa değişikliğinin oylanacağı referandumdaki tercihlerine dair yaptığı araştırma sonucuna göre Kürt halkının yüzde 57,4'ü başkanlığa "hayır” diyor.

Evrensel Gazetesi'nde yer alan habere göre, 7-12 Şubat 2017 tarihleri arasında, Kuzey Kürdistan Bölgesinde, 16 il merkezinde, 1112 kişi ile yüz yüze hanede görüşmeye dayalı, tesadüfi anket tekniği ile gerçekleşen çalışma sonuçları, Kürt halkının olası bir genel seçimde tercihlerinin nasıl olacağı konusuna da ışık tutuyor.

Boykot düşüncesi az

"Bu pazar Referandum olsa oyunuz ne olur?” sorusuna ankete katılanların yüzde 57,4'ü "hayır”, yüzde 25,1'i "evet” yanıtını verdi. Karar vermediğini söyleyenlerin oranı ise tartışmaların aksine 7,6 da kaldı. Halkın 4,4'ü referandumda sandığa gitmeyeceğini açıklarken; yüzde 5,5'i soruya yanıt vermedi. SAMER'e göre çıkan sonuçlar değerlendirildiğinde, kamuoyunda tartışılanın aksine sandığa gitmeyeceğini beyan eden seçmen sayısının sadece yüzde 5,5.

Başkanlık ülkenin sorunlarını çözmez

"Anayasa değişikliği Türkiye'nin sorunlarını çözer mi?” Araştırmanın bu sorusuna yüzde katılımcıların 61,2'si "çözmez”, yüzde 21.9'u ise "çözüm olur” yanıtını verdi. Yine katılımcıların yüzde 52,3'ü "parlamenter sistemin değişmesi gerektiği” fikrine katılmazken, toplam yüzde 61,3'ü "partili cumhurbaşkanlığı sistemine” ihtiyaç olmadığını beyan etti.

Referandumda "hayır” tercihinde bulunacakların yüzde 40,1 gibi ezici çoğunluğunun temel gerekçesi; "Tek kişinin iktidarına karşı olma!” Referandum sonucunda etkili olacak olan, kararsız olduğunu, sandığa gitmeyeceklerini beyan edenlerin gerekçelerinin ilk sırasında ise yüzde 43,5 ile şu gerekçe yer aldı: "Model hakkında bilgisi olmadığı için!”

Değişikliğin içeriği bilinmiyor

SAMER araştırması, bölge halkının anayasa değişikliğinin içeriğine dair ne kadar bilgi sahibi olduğu konusunda da veriler sunuyor. Buna göre halkın yüzde 42.2'si hiçbir bilgisi olmadığını söylerken yüzde 13,7'si bilgi sahibi olduğunu söyledi. "İçeriğini biraz biliyorum” diyenlerin oranı ise yüzde 22.4, "yorum yapacak kadar biliyorum diyenlerin oranı ise yüzde 21.8.

OHAL'de referanduma sıcak bakılmıyor

SAMER'in çalışma sonuçlarında AKP seçmenlerinin yüzde 39,7'si OHAL koşullarında yapılacak referandumu doğru bulmuyor. Bu oran CHP seçmeninde yüzde 81,4, HDP seçmeninde yüzde 90,4 ve MHP seçmeninde yüzde 64.

Araştırmaya göre referandumda hayır oyu vereceğini söyleyen katılımcıların sonraki seçimlerde oy verecekleri partilere göre dağılımı ise şöyle: HDP yüzde 89,7, CHP yüzde 75,7, MHP yüzde 68,