Macaristan'dan 'İsveç’in NATO üyeliğine onayı geciktirebiliriz' sinyali

Macaristan İsveç'in NATO üyeliği teklifini onaylama sürecini daha da geciktirebileceğinin sinyalini verdi. Parlamento Başkanı yerel bir televizyona verdiği demeçte, teklifin onaylanması gerektiğinden "emin olmadığını" söyledi.

Macaristan'dan 'İsveç’in NATO üyeliğine onayı geciktirebiliriz' sinyali
NATO üyeliği için Türkiye ve Macaristan'ın onayını bekleyen İsveç'e Budapeşte'den "olumsuz" haber geldi. 
 
Ülkede bir televizyon kanalına konuşan Parlamento Başkanı ve  iktidardaki Fidesz Partisi'nin kurucularından Laszlo Kover, Macaristan'ın İsveç'in NATO'ya katılma teklifini onaylaması gerektiğinden "emin olmadığını" belirterek, sürecin daha da gecikebileceğinin sinyalini verdi.
 
Macaristan'ın onayı, İsveçli siyasetçilerin Macaristan'ın demokratik açıdan gerilediğine dönük açıklamaları dolayısıyla Temmuz 2022'den bu yana parlamentoda bekletiliyor.
 
Kover'in yorumları, Macaristan Dışişleri Bakanı'nın geçen hafta İsveçli mevkidaşına yazdığı ve bazı İsveçli siyasetçilerin Macar hükümetine yönelik "önyargılı ve haksız" suçlamalarına ilişkin endişelerini bir kez daha dile getirdiği mektubun ardından geldi.
 
İsveç, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline tepki olarak geçen yıl NATO üyeliği için başvurmuş ve ittifak üyelerinin çoğu bu başvuruyu hızla onaylamıştı.
 
Ancak Türkiye ve Macaristan henüz İsveç'in başvurusunu onaylamadı ve her iki ülke de bu konudaki tutumlarını yakından koordine ettiklerini açıkladı.
 
Stockholm, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temmuz ayında düzenlenen NATO zirvesinde vaat ettiği gibi TBMM’nin ekim ayında yeni yasama dönemi için toplanmasının ardından Ankara’nın üyeliğini onaylamasını umut ediyor.
 
Macaristan parlamentosu bu ayın sonunda yeniden toplanacak ancak İsveç'in onayına ilişkin bir tartışma ve oylamanın gündeme gelip gelmeyeceği henüz belli değil.