Pentagon: Rakka operasyonunda YPG kesin, Türkiye'nin ise muhtemel rolü...

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay John Dorrian, YPG öncülüğündeki QSD ile kesin olarak çalışacaklarını aktararak Türkiye'nin de rolünü görüştüklerini açıkladı.

Pentagon: Rakka operasyonunda YPG kesin, Türkiye'nin ise muhtemel rolü...

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay John Dorrian, Rakka'yı IŞİD'ten geri almak için düzenlenecek operasyona Demokratik Suriye Güçleri'nin (QSD) kesin olarak katılacağını, Türkiye'nin olası rolünün de görüşülmekte olduğunu söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı'nda (Pentagon) düzenlenen basın toplantısına video konferans yöntemiyle katılan Dorrian, "Rakka operasyonunda Kürtlerin varlığını öngörüyor musunuz, şu aşamada Türklerin bir katılımı söz konusu mu?" sorusuna verdiği yanıtta, şu ifadeleri kullandı:

"Rakka'nın kurtarılmasında Kürtlerin katılıp katılmayacağı konusunda, evet belli bir düzeyde katılmalarını öngörüyoruz. Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ve Suriye Arap Koalisyonu ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz. Rakka operasyonuna katılan güçlerin yüzde 75'i Suriyeli Araplar. Bu da bölgenin demografik yapısının bir yansıması. Ayrıca bunun içinde Kürtler, Hıristiyanlar ve başkaları da var."

'Türkiye ile görüşmeye devam ediyoruz'

DHA'nın haberine göre, sorunun "Türkler de bir rol oynamak istiyorlar, kaç asker katılabilir" diye sorulması üzerine Dorian, "Türkiye'nin oynayacağı rol konusunda haftalardır hatta aylardır açıklıkla söyledik, Kuzey Suriye'de IŞİD'i yenmek için Türklerin bir rol oynamasına açığız. Bu rolün ne olacağı, olup olmayacağı konusunda henüz bir anlaşmaya varmış değiliz. Ama askeri ve diplomatik kanallardan Türkiye ile her gün görüşüyoruz. Bu çalışmaların sonunda durum belli olacak" dedi.

'IŞİD'liler birbirleriyle çatışmaya başladı'

Irak güvenlik güçlerinin Musul'un batısında IŞİD'e karşı ilerlemeyi sürdürdüğünü belirten Dorrian, örgütün yabancı savaşçıları ile yerel savaşçıları arasındaki gerilimin birbirlerini vurmaya kadar vardığını söyledi.

Dorrian, "IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi bazı yabancı savaşçılara biraz daha fazla yetki vermişti, çünkü bulundukları yerlerden ayrılma şanslarının olmadığını biliyor. Ayrıldıklarında da aranıp bulunacaklarını biliyor. Bu da düşman içerisinde bir gerginlik kaynağını oluşturuyor ki bizim işimize geliyor. Çünkü bu tür olayların ortaya çıkması düşmana ivme kaybettiriyor. Bazı durumlarda birbirlerine girdiklerini görüyoruz. Örneğin bazı yabancı savaşçı komutanların, Iraklı savaşçıları artık savaşmak istemiyorlar gerekçesi ile öldürdüğünü gördük." diye konuştu.