Pentagon Sözcüsü: İran, ABD’yi Ortadoğu’dan uzaklaştırmak istiyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, “İran, ABD’yi Ortadoğu’dan uzaklaştırmak istiyor” dedi.

Pentagon Sözcüsü: İran, ABD’yi Ortadoğu’dan uzaklaştırmak istiyor

İran’ın, kuzeydoğu Suriye’de hegemonyasını artırma çabasında olduğunu belirten Pentagon Sözcüsü Ryder, “Bu, İran için yeni bir adım değil. İran, ABD ve müttefiklerini Ortadoğu’dan uzaklaştırmak ve vekil güçleri aracılığıyla siyasetini de empoze etmek istiyor ki her istediğini yapabilsin” ifadelerini kullandı.

İran’ın ve silahlı gruplarının ilişkilerini hatırlatan Ryder, devamında “Gözümüz sürekli olarak burada. Bu grupların aksine biz bölgedeki ülkelerin egemenliğine saygı gösteriyoruz” dedi.

Suriye ve Rojava’da yaklaşık 900 ABD askeri bulunuyor ve çoğunluğu Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrolü altındaki topraklarda bulunuyor.

Konuya dair değerlendirme yapan Ryder, “Biz daha çok IŞİD’i yenmeye odaklanmış durumdayız. Ayrıca müttefiklerimizle beraber çalışarak güçlerimiz, ülkemiz ve müttefiklerimiz üzerinde tehdit olmasını engelliyoruz” açıklamasında bulundu.

IŞİD’in eskisi gibi olmadığını belirten Ryder, “IŞİD’in 10 sene önceki gücü kalmadı. Bu iyi bir şey ama biz durmayacağız. IŞİD’in yeniden güçlenmesini engellemek için birlikte çalışmalıyız” dedi. (Kaynak: Rudaw)