İran: Astana görüşmelerini önemsiyoruz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Astana görüşmelerini önemsediklerini, ateşkes ve kalıcı bir barışın sağlanması için görüşmelerin devam etmesi gerektiğini belirtti.

İran: Astana görüşmelerini önemsiyoruz

Başkent Tahran'da Cumhurbaşkanlığı yerleşkesindeki konferans salonunda nükleer anlaşmanın yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen basın toplantısında soruları cevaplayan Ruhani, Suriye'de terör örgütleri IŞİD ve El-Nusra'nın ateşkesi bozduğunu, diğerlerinin ateşkese riayet ettiğini söyledi.

Ruhani, Suriye'de Esad rejimi ve muhalifler arasında uzlaşma sağlamak amacıyla yapılacak toplantıya ilişkin, "Üç ülke, İran, Rusya ve Türkiye Astana oturumu için çok çaba gösterdiler. Suriye konusu tek maddeli bir konu değil. İçi içine girmiş konular var. Bunlar görüşmelerle çözülebilir. Astana'da düzenlenecek toplantıyı önemsiyoruz. Bu ilk adımdır. Görüşmeler devam etmelidir" diye konuştu.

Nükleer anlaşmayla ilgili ülkedeki muhafazakarların "Bir faydası olmadı" eleştirilerine de yanıt veren Ruhani, "Petrol ve gaz, iletişim ve ulaşım alanlarında yaptırımlar kalktı. Geçen yıl ürettiğimiz petrolün daha fazlasını üretiyor ve satıyoruz" dedi.

Suriye'de çatışan taraflar arasında Rusya ve kısmen de Türkiye'nin garantörlüğünde sağlanan ateşkes, 30 Aralık'ta yürürlüğe girmişti.