Suudi Arabistan'da yapılan Kadın Konseyi toplantısına Kadınlar alınmadı

Kamusal hayatta kadınlarla ilgili birçok yasağın sürdüğü Suudi Arabistan'ın Kassım vilayetinde kurulan Kadın Konseyi'ne ait çekilen fotoğrafta kadınlar yok.

Suudi Arabistan'da yapılan Kadın Konseyi toplantısına Kadınlar alınmadı

Bir süredir kadınların kamusal yaşama katılımı konusunda bazı açılımların işaretini veren Kraliyet yönetimi kadın sorunlarının tartışılacağı bir konsey oluşturdu. Kassım Kadınlar Konseyi kuruluş toplantısı fotoğraflarında sadece erkekler görülüyor.

Geçtiğimiz Cumartesi günü gerçekleşen toplantıdan sadece erkeklerin göründüğü fotoğraflar yayımlandı. Edinilen bilgiye göre, başka bir odada bulunan kadınlar video bağlantısıyla toplantıya bağlandı. Ama toplantının kamuya yansıyan yüzü yine erkekler oldu.

Suudi yönetiminin yeni oluşturduğu Kadınlar Konseyi Kassım vilayetinin valisi Prens Faysal bin Mişal'in girişimiyle kuruldu. Mişal böylesi bir platformun ülkedeki ilk örneğini oluşturmaktan gurur duyduğunu söyledi.

Prens Faysal bin Mişal konuşmasına şu sözlerle devam etti:

"Kassım vilayetinde biz kadınları erkeklerin kardeşleri olarak görüyoruz ve kadınlar ile genç kızların çalışma hayatına katılımı için daha çok imkan yaratmaktan gurur duyuyoruz."

Prens Faysal konuşmasında ayrıca kadınların toplumun yarısını oluşturduğunu söyledi. Kadınlar Konseyi'ne Prensin eşi Prenses Abir bint Salman başkanlık ediyor.

Suudi Arabistan'da akraba olmayan erkek ve kadınların aynı mekanda bulunmamaları kuralı resmi düzeyde hala uygulanıyor.

Suudi Arabistan, dünyada kadınların araba kullanmasının yasak olduğu tek ülke. Araba kullanan kadınların görülmesi halinde cezayla baş başa kalabiliyor.

Geçtiğimiz Cuma günü Cidde'de ilk kez yapılan YouTube FanFest Festivali'ne kadınlı erkekli 2500 kişinin katıldığı bildirildi ve canlı konser salonu kayıtları YouTube'a kondu. (Kaynak: BBC Türkçe)