TBMM'de 'Kürdistan' tartışması

TBMM'de anayasa görüşmeleri sırasında HDP'li vekillerin kullandığı "Kürdistan” kelimesine AKP, MHP ve HDP arasında tartışma yarattı.

TBMM'de 'Kürdistan' tartışması

HDP'nin basın özgürlüğüne ilişkin verdikleri önergeye dair konuşan, HDP milletvekili Sibel Yiğitalp, Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde ve bölgede yaşananları yazan gazetecilerin hedef haline getirildiğini söyledi. Yiğitalp, yaşananları, "Kürdistan'da bir Kürt sorunu var. Bunun yolu siyasi çözümdür. Bunun için anayasa yapılacağına AKP kendini kurtarmanın derdinde” diye konuştu.

AKP adına söz isteyen İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, sataşma olduğu gerekçesiyle aldığı sözde, Yiğitalp'in konuşmasında geçen "sivil katliam” söylemlerini asla kabul etmediklerini söyledi. HDP'lilerin "Kürdistan” söylemlerine de, "Sürekli olmayan yerlerle ilgili açıklama yapılıyor. Kürdistan da şöyle oldu böyle oldu. Kürdistan neresi, Kürdistan diye bir yer var mı, neresi?” diye sordu.

Daha sonra söz olan HDP Milletvekili Yiğitalp, "Bu ülkede siyasetin yolunu kaparsanız, dağın yolunu açan sizsiniz. İnsanlar kendilerini rahat ifade etmezse, başka yol bırakmazsınız. Asla tasvip ettiğimiz bir yol değildir” diye belirtti. Yiğitalp, 9 Mart'ta Sur'daki operasyonların sona ermesine rağmen halen yasağın sürdüğünü belirterek, "Niye yasağı bitirmiyorsunuz” şeklinde sordu.

MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy da,"Kürdistan”a ilişkin açıklamalara, "Adını bile anmak istemediğim, sanki ülkemizin içinde başka yerler varmış gibi” cümlelerini kullandı. "Türkiye'de farklı bölgelerin olduğunu akademik, ilmi ve siyasi olarak reddediyoruz, kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Konuya dair konuşan,HDP Milletvekili Ahmet Yıldırım ise Sağlık Bakanı'na söylüyorum, hatiplerimizin her söylediğine laf yetiştirmek bulunduğunuz makama yakışmıyor. Daha önce söylemiştim, şimdi bir kez daha söylüyorum. İlmi olarak coğrafi olarak yer isimlerine bende çalıştım. Cumhurbaşkanı'nın bir kaç yıl öncesinde Kürdistan ismini kullanmasından bahsetmiyorum. Neden kullanılmasını gerektiğini, 15 dakika boyunca Atatürk'e arşivlere atıfta da bulunarak açıkladım. Yer isimleri resmi olarak olmayabilir ama realite var. Trakya denilen yer resmiyette yoktur ama realitede vardır. Kürdistan adını kullanmamız, bölücülük yapmak gerçekliğine yönelik değil.”

AKP'li Naci Bostancı ise, Erdoğan'ın Kürdistan kelimesini kullanmadığını savunarak söz istedi. Bostancı, PKK ile mücadelenin "barışa katkı” amacıyla olduğunu ileri sürdü. Kürdistan kelimesinin geçmişte kullanıldığını ancak ulus devletin vatandaşları ortak payda da buluşturmaya yönelik olduğunu ileri süren Bostancı, "Kürdistan dediğinizde Kürtlere Türklere haksızlık edersiniz,"Barış ve kardeşlik istiyorsak, dilimize dikkat edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti üniter yapısında Türkler, Kürtler vardır ama 'Kürdistan' yoktur. 'Kürdistan' dediğinizde Kürtlere de Türklere de haksızlık edersiniz, doğru olmaz. Barışı isteyenlere barışçıl bir dil yakışır." ifadelerini kullandı.

Tartışmalar üzerine Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, Erdoğan'ın Kürdistan'a ilişkin sözlerini okuyarak, "Sayın cumhurbaşkanı geçmişteki arşivlere atıfta bulanarak” bu sözleri kullandığını ve "Kürdistan kelimesini kabul etmediğini” savundu.

CHP Grup Başkanvekili Altay da "Türkiye'de 'Kürdistan' falan yoktur, Türkiye Cumhuriyeti Devleti vardır. Kürt'üyle, Türk'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle o büyük Türk milleti vardır." dedi.

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, "Kürdistan" kelimesine tepki göstererek, "Durup dururken olmayan bir coğrafi yapı ortaya çıkarmak iyi niyet olmaması gerekir. Eğer samimiyseniz, bu ülkenin vatandaşıysanız, barış istiyorsanız bölücü terimlerden bahsetmemeniz gerekir." diye konuştu.

HDP'nin, basın özgürlüğü ile ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesine ilişkin önerisi kabul edilmedi.