AB Komisyonu Başkanı’ndan Türkiye açıklaması

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Türkiye’nin çeyrek asır önce üyeliğe daha yakın olduğunu iddia etti.

AB Komisyonu Başkanı’ndan Türkiye açıklaması

Avrupa’da yayımlanan bazı gazetelere konuşan AB Komisyonu Başkanı, tam üyelik yolunda Brüksel ile uyumun önemli olduğunu belirterek, “Ankara’nın hevessiz bir tutum içinde olmasının üyelikle ilgili iradesini de ortaya koyduğunu” söyledi

Ayrıca, Ursula Von der Leyen, Ankara’nın tam üyelik süreci için “Türkiye, 1999 yılına oranla daha fazla uzakta” dedi.

AB Komisyonu Başkanı, üyelik sürecinin ilerlemesinin tamamen başvuru yapan ülkenin elinde olduğunu da belirtti

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla başlayan “enerji savaşlarına” değinen AB Komisyonu Başkanı, Brüksel’in bütün seçenekleri göz önünde bulundurarak, gerekli acil durum planlarını yaptığını kaydetti.

"AB'nin Rusya’ya enerji bağımlılığı ortadan kalkacak’’

AB’nin enerji politikasının üç önemli ayağı olduğunu kaydeden Ursula von der Leyen, bu konuda özetle şunları söyledi:

“Bunun ilki AB'nin Rusya’nın enerji kaynaklarına bağımlılığını tamamen ortadan kaldırmak. ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmemizde, ilave LPG gazı alma konusunda anlaştık. İsrail ve Mısır’a yaptığımız ziyaretler sonucu Avrupa’ya gaz tedarikinin artırılmasını için çalıştık. Politikamızın ikinci önemli ayağı ise enerji verimliliğini sağlamak. Eğer Avrupa’da ısıtmayı iki derece düşürebilsek ve soğutma için harcanan klima soğutmasını düşürseydik, bu Kuzey Atım projesinin tedarikine tekabül edecekti. Üçüncü konu ise önemli yatırım gerektiren yenilenebilir enerji kaynağı yaratmak. Şu anda Rusya’ya doğal gaz için bağımlılığı ortadan kaldırmak üzereyiz.”