‘Brett McGurk, Kürdistan partilerinin birliğinin önemini vurguladı’

Başbakan Mesrur Barzani, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi'nin Ortadoğu ve Afrika Direktörü Brett McGurk ile telefonda görüştü.

‘Brett McGurk, Kürdistan partilerinin birliğinin önemini vurguladı’

Başbakan Mesrur Barzani’den görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, “Brett McGurk, Kürdistan partilerinin birliğinin önemine ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yaptı” ifadelerine yer verildi.

Irak Federal Yüksek Mahkemesi’nin Kürdistan Bölgesi'ne bazı mali hakların havalesini engellemeye yönelik son kararının da değerlendirildiğine yer verilen açıklamada, “Erbil ile Bağdat arasındaki olumlu havayı ve ilişkilerin iyileştirilmesini bozmayı amaçlayan ve arkasında siyasi bir amaç olan karardan duyduğumuz endişeyi dile getirdik” denildi.

McGurk’un başta Peşmerge Bakanlığındaki reformlar, enerji sektöründeki gelişmeler, ekonomik iyileşme ve iklim değişikliğinin olumsuz etkileriyle mücadele alanlarında olmak üzere ülkesinin 9’uncu Kabine’nin reformlarına desteğini ifade ettiği aktarıldı.

Tarafların enerji sektörünün gelişmesi için tüm engellerin ortadan kaldırılmasının önemi ve Amerikalı şirketlerin Kürdistan Bölgesi’ne daha fazla yatırım yapması konusunda anlaştıkları bilgisine de yer verildi.

Ayrıca, tarafların iletişimde kalmak konusunda hemfikir olduğu kaydedildi.