Koalisyondan DSG’ye başsağlığı mesajı

IŞİD’e karşı uluslararası koalisyon, Duhok’ta düşen helikopterlerde hayatını kaybeden 9 DSG’li için başsağlığı mesajı yayımladı.

Koalisyondan DSG’ye başsağlığı mesajı

15 Mart akşamı Duhok’un Amedi ilçesinin Çemankê nahiyesine bağlı Biryat köyü kırsalında bir helikopter düştü. Helikopterde bulunan 7 kişinin hayatını kaybettiği ve cenazelerinin Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldığı belirtildi.

Duhok Valisi Ali Teter, helikopterdekilerin PKK’li olduğunu, başka bir helikopterin daha olay yerinden uzaklaştığını bildirdi.

Ancak Demokratik Suriye Güçleri (DSG), helikopterlerin kendilerine ait olduğunu, Rojava’dan Süleymaniye’ye eğitim amaçlı giden Terör İle Mücadele Güçleri (YAT) üyelerinin içerisinde bulunduğunu ve diğer helikopterin de olumsuz hava şartları nedeniyle düştüğü açıkladı.

Açıklamada, her iki helikopterde, aralarında YAT Genel Komutanı Şervan Kobani’nin de bulunduğu  9 savaşçının yaşamını yitirdiği kaydedildi.

DSG Genel Komutanı Mazlum Abdi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada helikopter kazasında hayatını kaybeden YAT üyelerinin resimlerini paylaştı.

IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon Birleşik Özel Operasyonlar Müşterek Görev Gücü de Abdi’nin twittini paylaşarak DSG’ye başsağlığı diledi.

Açıklamada, “Suriye’de güvenlik ve istikrarı korumaya devam ederken, ülkeleri için hizmete olan fedakarlıkları ve bağlılıkları unutulmayacak” ifadelerine yer verildi.