Şivan Perwer heykeli: Önce saldırıya uğradı, sonra çürümeye terk edildi

Kürt sanatçı Şivan Perwer’in Urfa’nın Siverek ilçesinde bulunan ve 2017 yılında bir saldırı sonrası tamir için kaldırılan heykelinin bir fidanlıkta çürümeye terk edildiği ortaya çıktı.

Şivan Perwer heykeli: Önce saldırıya uğradı, sonra çürümeye terk edildi
Şivan Perwer’in 2017’de saldırı sonucu kırılan Urfa'daki heykeli aradan geçen altı yıla rağmen yerine konmadı.
 
Heykel, 2009’da Şivan Perwer'in memleketi Urfa Siverek’te belediye tarafından yaptırıldı ve Adnan Menderes Bulvarı üzerine dikildi.
 
Mayıs 2017'de heykel kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce tahrip edildi. Bağlaması, elleri kırılıp yüz kısmına zarar verilen heykel belediye ekiplerince yerinden sökülerek kaldırıldı. Dönemin Siverek Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Postacı, “Heykeli kaldırdık tadilatını yaparak yeniden yerine taşıyacağız” demişti. Fakat tamir edilen heykel ilçedeki pek çok atıl eşyanın bulunduğu bir fidanlıkta ortaya çıktı.
 
Gazete Duvar'ın haberine göre, Siverek Belediyesi HDP’li Meclis Üyesi Aysun Avcıkıran, heykelin neden yerine geri konmadığına ilişkin daha önce önerge verdiklerini belirterek, “Herhangi bir dönüş bize gerçekleşmedi. Belediyenin fidanlığı var, kırılan eşyaları koydukları bir yer, oraya bırakıldığını biliyorum. Buraya bırakıldıktan sonra tekrar yerine konulmadı. Yıllar geçmesine rağmen hâlâ bırakıldığı yerde duruyor” dedi.
 
Siverek HDP İlçe Yöneticisi Mustafa Geyik, “Mecliste çoğunluk AK Parti'de olduğundan dolayı bizim önergelerimizi dikkate almıyorlar. Şu anda da fidanlık denilen yerde atıl durumda duruyor” diye konuştu.
 
'Takibi olmadı unutuldu gitti'
 
Konuya ilişkin Siverek Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nde bir yetkili ise konunun şu anki belediye yönetiminin bilgisi dahilinde olmadığını belirterek, “Bize ulaşan heykel, Şivan Perwer'e benzemiyordu ama halk onu sevdiği için benzemediği halde kalmasını istiyordu. Adıyamanlı bir heykeltıraş arkadaş yapmıştı. Koydular oraya, Resul Bey (Eski Siverek Belediye Başkanı Resul Yılmaz) geldi kaldırdı. Resul Bey kaldırdığında vatandaşa, ‘Daha orijinal ve profesyonel heykeltıraş ile yaptıracağım’ dedi. Sonrasında da zaten takibi olmadı, unutuldu gitti” ifadelerini kullandı.