ABD İstihbaratı: Türkiye NATO'ya zarar veriyor.

Başkanlık seçimlerinin yapıldığı yıllarda açıklanan raporların sonuncusunda, Türkiye dış politikasının NATO'ya tehdit oluşturduğu savunuldu. Bu 'öngörü', raporun Avrupa bölümünde yer aldı.

ABD İstihbaratı: Türkiye NATO'ya zarar veriyor.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü'nün 'Küresel Eğilimler' raporunda, Türkiye hakkında bir dizi tespit yer aldı. Başkanlık seçimlerinin yapıldığı yıllarda açıklanan raporların sonuncusunda, Türkiye dış politikasının NATO'ya tehdit oluşturduğu savunuldu. Bu 'öngörü', raporun Avrupa bölümünde yer aldı.

'NATO- AB işbirliğine tehdit'

Raporda Türkiye'ye dair yer alan öngörüler şöyle:

Türkiye'nin gitgide daha bağımsız ve çok yönelimli hale gelen dış politikası ve demokratik olmayan dürtüleri, en azından orta vadede, Avrupa'da dağılma yönündeki akımları artıracak; NATO'nun tutarlılığına ve NATO-AB işbirliğine tehdit oluşturacak.

'Bölgesel etkisi muhtemelen sürecek'

İran, İsrail, Suudi Arabistan ve muhtemelen Türkiye, bölgede istikrarsızlıkla boğuşan diğer ülkelere kıyasla güçlü ve etkili olmaya devam edecek. Fakat bu ülkeler bir dizi mesele hakkında birbirleriyle ters düşecek ve bazıları, bölgesel ihtiraslarını etkilemesi muhtemel olan iç meydan okumalarla karşı karşıya.

'Vatandaşlar daha az yolsuzluk istiyor'

Orta sınıfların son 10 yılda genişlediği Brezilya ve Türkiye gibi ülkelerdeki protesto gösterileri, daha refah içindeki vatandaşların daha iyi ve daha yolsuz hükümetlerle toplumlar istediğini ortaya koyuyor. Bu kişiler, kazandıklarını kaybetme ihtimaline karşı koruma da istiyor.

'İç siyasi alternatifler ortadan kaldırılıyor'

Popülizmin yakın akrabası olan milliyetçilik, Çin, Rusya, Türkiye ve liderlerin iç siyasi alternatifleri ortadan kaldırıp uluslararası ilişkileri varoluş meselesi gibi ortaya koyduğu diğer ülkelerde ön planda olacak.