Almanya yapay güneşle elektrik üretiyor

Synlight yapay Güneş 4 saat çalıştığı zaman tek bir eve bir sene boyunca yetecek elektrik üretiyor.

Almanya yapay güneşle elektrik üretiyor

Almanya uzun zamandır yapay bir Güneş oluşturmaya çalışıyor. Synlight isimli bu yapay Güneş, German Aerospace Center bilim insanları tarafından oluşturuluyor ve Synlight içerisinde tam 149 Xenon ampul bulunduruyor.

Koruyucu bir radyoaktif çember ile sarılmış olan bu yapay Güneş, 13.7 metreye 15.8 metre boyutlarında. Böylece Synlight isimli bu buluş, Dünya üzerinde oluşturulmuş en büyük Yapay Güneş unvanını da elinde tutuyor.

Synlight, 8 inçe 8 inçlik bir bölgeye odaklandığı zaman, doğal Güneş'ten tam 10 bin kat daha fazla etkili olabiliyor. Synlight isimli bu keşfin sunduğu ısı ise 6,332 Fahrenheit olarak ölçüldü.

Bahsi geçen bu yapıtın oluşturucularından olan Bernard Hoffschmidt ise, "Eğer bu Güneş açıldığı zaman, onunla aynı odada bulunursanız, anında yanarsınız. Bu yapıtımızın neden radyoaktif çember içerisinde olduğunu merak ediyorsanız, cevabınız budur.” diyor.

Öncelikle, Almanya'nın hedefi, daha çevre dostu bir yakıt üretebilmek ve bu yakıtı çok farklı platformlarda kullanabilmek ve elektrik üretmek. Synlight isimli bu yapay Güneş ile Almanya, daha önce bir yakıt oluşturmayı denedi ve başarılı da oldu fakat bu yakıt, henüz herhangi bir alanda kullanılamadı.

Bilim insanları ise ortaya çıkan bu yakıtın, kesinlikle çevre dostu olduğunu düşünüyor. Bahsedilen bu yapı, 4 saat boyunca çalıştığı zaman, standart bir evin 1 senelik elektrik kullanımı karşılayabilecek kadar elektrik üretmeyi başardı. Yani bu yapı, gelecekte bir enerji kaynağı olarak rahatlıkla kullanılabilir gibi görünüyor.