Barzani'den BM'ye bağımsızlık açıklaması: Bizden duymanızı istiyorum...

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, yakın bir zamanda bağımsızlık referandumu düzenleyeceklerini açıkladı.

Barzani'den BM'ye bağımsızlık açıklaması: Bizden duymanızı istiyorum...

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı görüşmede Kürdistan Bölgesi'nde referandum yapılacağını bildirdi.

Rûdaw'da yer alan haberde, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkan Yardımcısı Hemin Hewrami'nin, "Başkan Barzani, BM Genel Sekreterine, 'Bizden duymanızı istiyorum, en yakın zamanda referandum yapacağız. Bu isteğimizi anlayışla karşılamanız bizi mutlu eder' ifadesini kullandığını belirtiliyor..

Ayrıca Başkanlık sayfasından yapılan açıklamaya göre görüşmede Başkan Barzani, "Yakın bir gelecekte referandum yapacağız. Bütün dünya Kürdistan halkının isteği ve geleceğini tayin etme kararından haberdar olsun” vurgusunda bulundu.

Yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri'nin, "Bu kadar zorluklar ve sıkıntılara rağmen yüzbinlerce göçzedeyi misafir etmeniz takdire şayan” dediği kaydedildi. Peşmerge Güçleri'ne de değinen Guterres, az bir silahla teröriste karşı mücadele ettiklerini ve bütün dünyanın saygı içerisinde ve şaşkınlıkla peşmerge ve Kürdistan halkından söz ettiğini dile getirdi.

Uluslararası toplumların Kürdistan Bölgesi'ndeki göçzedelere yönelik fazla destek vermediğini de dile getiren Antonio Guterres, bu süreçte yardımların artması için bütün çabalarını ortaya koyacaklarını da belirtti. Guterres ayrıca IŞİD sonrasında sıkıntıların giderilmesi ve desteğin sürdürülmesi için Irak ve Kürdistan Bölgesi'yle işbirliği içerisinde olacaklarını söyledi.

Buna karşı Başkan Mesud Barzani, "Göçmenlere yardım etmek milli ve insani bir görevdir. Hiçbir gerekçeyle bu görevi yerine getirmezlik olmaz” dedi. Peşmergenin kahramanlıklarına da değinen Barzani, "IŞİD efsanesinin peşmerge elinde son bulması gurur verici” dedi.