Başkan Barzani: Rojava'da fırsat kaçtı

Başkan Mesud Barzani, Rojava'da "Özerk Kürdistan" için fırsatın kaçtığını söyledi. İtalyan La Stampa gazetesine konuşan Başkan Barzani, Ortadoğu'daki mevcut durumu, "Çekoslovakya ve Yugoslavya'nın dağılmasına" benzetti.

Başkan Barzani: Rojava'da fırsat kaçtı

Başkan Barzani, "Doğu Avrupa halkları nasıl kendi devletlerine sahip olduysa Kürtlerin de kendi devletlerine sahip olma hakkı vardır" dedi.

"Irak'ta bir yandan devam eden çatışmalar, diğer yandan da IŞİD'le savaş var. Irak birleşik bir devlet olarak mı kalacak yoksa birden çok ulusa mı bölünecek?" sorusuna Başkan Barzani şöyle yanıt verdi:

"Irak'ın bütünlüğünü koruma isteği mevcut fakat gerçekler Irak'ın aslında halihazırda çözülmesi imkansız problemler yüzünden bölündüğünü gösteriyor. Sünniler ile Şiiler bin 400 yıldır çatışıyor ve bu savaşın kurbanları biz Kürtleriz. Yeni bir birlikte yaşam formülü bulunması gerekiyor."

Barzani, "Irak Kürdistan'ı bağımsız bir devlet haline gelirse bunun İran, Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki karşıtlıkların damgasını vurduğu bölgede nasıl bir etkisi olur?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Kürdistan'ın bağımsızlığı bu bölgede bir istikrar alanı yaratır. Yeteri kadar kan ve adaletsizlik gördük. Bizim toplumumuz, hukukun üstünlüğü, demokratik kurallara saygı, farklı kimliklerin birarada yaşaması ve çok partililik esasına dayanır. Ortadoğu'da krizlerin azaltılmasına katkıda bulunabiliriz. Bu herkesin çıkarına olur."

"Suriye'de Rojava YPG savaşçılarının kontrolünde. Sizin özerkliğiniz onlar için de kurumsal model oluşturarak bir Suriye Kürdistanı'na yol açabilir mi?" sorusunu Başkan Barzani, "Bu gerçekleşebilirdi ama maalesef fırsat kaçtı" şeklinde yanıtladı.

Başkan Barzani, bunun nedenini ise şu sözlerle açıkladı.

"Çünkü YPG, birçok ülkede 'terör örgütü' olarak kabul edilen PKK'nin yardımını kabul etti. YPG, Beşar Esad rejiminin yardımını da kabul etti. Bu seçimler onları bizden uzaklaştırdı.

Hala fikirlerini değiştirmelerini umuyorum ama bu yanlış politikalar Suriyeli Kürtlerin geleceğini riske atıyor. Bu durum yalnızca PKK'nin çıkarlarına uyuyor."