Birleşmiş Milletler Afrin'deki hastane saldırısını kınadı

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Rojava’nın Afrin kentinde bir hastaneye düzenlenen ve çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği saldırıyı "güçlü şekilde" kınadı.

Birleşmiş Milletler Afrin'deki hastane saldırısını kınadı
BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen yaptığı yazılı açıklamada, "Afrin kentindeki Şifa Hastanesi'ne yapılan, aralarında sağlık personelinin de bulunduğu sivillerin öldürülmesi ve yaralanmasıyla ve hastanenin bazı bölümlerinin yıkılmasıyla sonuçlanan saldırıyı şiddetle kınıyorum" ifadesini kullandı
 
Siviller, sivil altyapı, sağlık tesisleri ve sağlık çalışanlarına yönelik "korkunç saldırının kabul edilemez" olduğunu vurgulayan ve bu tür saldırıların durdurulması gerektiğinin altını çizen Pedersen, "Tüm taraflar, sivillerin ve sivil nesnelerin korunması da dahil, uluslararası insani hukuk kapsamındaki yükümlülüklerine tam olarak uymalıdır. BM Genel Sekreteri'nin Suriye'de işlenen suçların hesabının verilmesi çağrısını yineliyorum" çağrısında bulundu.
 
Pedersen, saldırının ve ülkede devam eden şiddetin, Suriye genelinde bir ateşkes sağlanması ve BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararının uygulanmasında ilerleme kaydedilmesi için son dönemdeki çabaları olumsuz etkilediğini belirtti.