DSG'den Duhok’taki helikopter kazası ile ilgili açıklama

Demokratik Suriye Güçleri, düşen helikopter sayısının 2 olduğu ve 9 savaşçılarının hayatını kaybettiğini duyurdu.

DSG'den Duhok’taki helikopter kazası ile ilgili açıklama

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Duhok’ta düşen helikoptere ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “Süleymaniye’ye eğitim ve güç değişimi için giden helikopterlerin düştüğü” ve 9 savaşçılarının hayatını kaybettiği belirtildi.

DSG’den yapılan yazılı açıklamada  IŞİD hücreleriyle mücadele faaliyet ve çalışmaları kapsamında Terörle Mücadele Güçleri (YAT) birliklerinden bir grubun, güvenlik uzmanlığı alışverişinde bulunmak üzere helikopterler ile Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentine 15 Mart akşamı hareket ettiği belirtildi.

Açıklamada “Birliğin 15 Mart  akşamı Süleymaniye’ye doğru hareket halindeki iki helikopterin kötü hava koşulları nedeniyle düşmesi sonucu YAT Genel Komutanı Şervan Kobani komutasındaki 9 savaşçımız şehit olmuştur” denildi.

DSG açıklamasında, Duhok’un Çemanke nahiyesindeki helikopter dışında düştüğü belirtilen ikinci helikopterin nerede düştüğüne ilişkin ayrıntı verilmemesi dikkat çekti.

Açıklamada düşen helikopterlerdeki savaşçıların kimlik bilgileri hakkında ayrıntı verilmezken, ailelerine başsağlı dilendi. Ve ailelerden Kürdistan Bölgesi’ndeki cenazelerin resmi olarak alınması ve memleketlerinde toprağa verilmesi için ailelerin Erbil hükümeti ile işbirliği yapması çağrısı yapıldı.

Açıklamada Terörle Mücadele Güçleri’nin(YAT), Kobani'den Rakka’ya ve Deyrizor'a kadar teröre karşı zorlu savaşta en iyi savaşçılarını ve komutanlarını kaybettiği ifade edildi.

Ne olmuştu?

15 Mart  akşam saatlerinde Duhok’un Amedi ilçesi Çemankê kasabasına bağlı Berkiyat köyü yakınlarında bir helikopter düşmüş , helikopterde bulunan 7 kişinin hayatını kaybettiğini ve cenazelerinin Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldığını bildirilmişti.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Duhok Valisi Ali Teter, helikopterde hayatını kaybedenlerinin her 7’sinin de PKK’li olduklarını açıkladı.

Teter, düşen helikoptere başka bir helikopterin daha eşlik ettiğini ancak ikinci helikopterin olay yerinden uzaklaşarak Suriye sınırına doğru izini kaybettirdiğini aktardı.

Kürdistan Anti Terör Birimi’nden yapılan açıklamada, Kürdistan Bölgesi yetkililerinin, Irak hükümeti, Uluslararası Koalisyon ve Türkiye hükümetiyle iletişime geçtiği ancak helikopterin kendilerine ait olmadığına dair yanıt aldıkları belirtildi.

Açıklamada, helikopterin AS350 tipi Eurocopter olduğu, helikopterde bulunanların hepsinin PKK’li olduğu ve tamamımın hayatını kaybettiği ifade edildi.

PKK sözcüsü AP’ye konuştu

Öte yandan Associated Press, PKK sözcüsü Zagros Hiwa'nın helikopterde bulunanların örgüt üyesi olmadığını söylediğini bildirdi.

Ziwa, düşen helikopterin ABD liderliğindeki koalisyona ait olabileceğini ve Rojava Halk Savunma Birlikleri (YPG) üyelerini taşıyor olabileceğini söyledi.

AP, helikopterde bulunan 5 kişinin yaşamını yitirdiğini aktardı.

Ancak koalisyon sözcüsü, kazanın koalisyon operasyonlarının kapsamı dışında kaldığını söyleyerek yorum yapmaktan kaçındı.

Al-Monitor ise hayatının kaybedenlerden birinin, "Abdo" kod adlı Rojavalı Kürt yönetiminde üst düzey bir terörle mücadele yetkilisi olabileceğini öne sürdü.