Gazze'de ‘acil ateşkes’ çağrısı: BM tasarıyı kabul etti

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Gazze'de "acil, kalıcı ve sürekli bir insani ateşkes" çağrısında bulunarak, çatışmaların durdurulmasını talep eden karar tasarısını kabul etti.Bağlayıcı olmayan kararnameyi 120 üye kabul ederken, 14 üye reddetti. 45 üye ise çekimser kaldı.

Gazze'de ‘acil ateşkes’ çağrısı: BM tasarıyı kabul etti

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin olağanüstü toplantısında Ürdün liderliğinde Arap grubunun sunduğu ve Gazze’de bir an önce insani ateşkesin ilan edilmesini öngören karar tasarısı oy çokluğuyla onaylandı.

Ürdün liderliğinde sunulan taslak Filistinli ve İsrailli vatandaşlara uygulanan her türlü şiddetin kınanmasını da içeriyor.

Taslak, sivillerin korunmasını ve hiçbir engel olmadan yardıma erişmelerini talep ediyor.

120 ülke taslak lehinde, 14 ülke aleyhinde oy verirken 45 ülke oylamaya katılmadı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, oylamadan önce X’ten yaptığı açıklamada İsrail’in Gazze’ye kara operasyonu düzenlemesinin “çok büyük boyutlarda bir felaketin” yaşanmasına yol açacağını söylemişti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de oylamadan öcne X’ten yaptığı açıklamada ateşkes çağrısında bulundu:

“Orta Doğu’da insani bir ateşkes ilan edilmesi, koşulsuz bütün rehinelerin serbest bırakılması, hayati erzakların sağlanması çağrımı tekrarlıyorum. Herkes sorumluluk almalıdır. Bu gerçekle yüzleştiğimiz andır. Tarih bizi yargılayacak.”