Hawrami: Kararımız nettir Irak'a geri dönüş yok yolumuz Bağımsızlık

Hawrami, "Bağımsızlık ilanının herkes tarafından kabul göreceğini beklemek doğru değildir. Bölgenin bağımsızlığı uzun bir süreçtir ancak bizim de kararımız nettir, IŞİD öncesi Irak'a geri dönüş yok artık

Hawrami: Kararımız nettir Irak'a geri dönüş yok yolumuz BağımsızlıkKürdistan Başkanı Mesud Barzani'nin Başdanışmanı Hemin Hawrami, Erbil'deki Cihan Üniversitesi tarafından "Kürdistan'ın bağımsızlığı, önündeki engeller ve fırsatlar" temasıyla düzenlenen panelde, Kürdistan'ın bağımsızlığı önünde hem iç hem de dış engellerin olduğunu, Kürtlerin bile kendi içerisinde bağımsızlık meselesinde farklı düşündüğünü belirtti.

Kürdistan'ın bağımsızlığı önündeki "Bağdat engeline" değinen Hawrami, buna ilişkin şunları kaydetti:

"Bağımsızlık meselesi konusunda, Irak merkezi hükümetinde üç farklı görüş hakim. Bağdat'ta zayıf olan ilk görüş, Kürtlerin bağımsızlığa doğru gittiği ve bunda geri dönüşün olmadığı. Bu görüşe sahip olanların sayısı az olduğu gibi, kararların alınmasında da etkili değiller. Bir kısım ise Kürtlerin bağımsızlık konusunda hızlı davranmayıp, 2018 yılında yapılacak genel seçimleri beklemesini savunuyor. Bu kesim, Kürtlerin ortaya çıkacak yeni bir siyasi haritaya göre hareket edip, Bağdat ile müzakereye girmesi görüşünde. Diğer bir görüş ise hem bağımsızlığa hem de Kürtlerin ayrılmak için atacağı adımlara onay vermiyor. Bu temelde Bağdat'ta bağımsızlığa yönelik 3 farklı görüşün olduğunu söyleyebiliriz."

ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere uluslararası toplumun bağımsızlık meselesinde henüz net bir tavır ortaya koymadıklarının da altını çizen Hawrami, Başkan Barzani ile katıldığı diplomatik görüşmelere değinerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başkan Barzani ile Münih'teki 53. Güvenlik Zirvesi'ne katılırken tüm görüşmelerinde bağımsızlık meselesine değindi. Tüm toplantılarda bizzat kendim hazır bulundum ve hiçbir ülke bağımsızlık referandumunun yapılmaması gerektiğini veya yapılması halinde sizin karşınızda duracağız demediler. Aynı zamanda gidin yapın ve biz sizin arkanızdayız da demediler. Bu süreçte, batının engel olmayıp sadece sessiz kalması çok önemlidir."

Hawrami, "Bağımsızlık ilanının herkes tarafından kabul göreceğini beklemek doğru değildir. Bölgenin bağımsızlığı uzun bir süreçtir ancak bizim de kararımız nettir, IŞİD öncesi Irak'a geri dönüş yok artık." İfadelerini kullandı.

Ortak bağımsızlık heyeti

Başkan Mesud Barzani başkanlığında politbüro düzeyinde acil toplanan PDK ile YNK, bağımsızlık referandumu konusunda ortak bir heyet kurmuştu.

Heyet, Kürdistan Bölgesi'ne yapılması planlanan bağımsızlık referandumuyla ilgili çalışma yürütüyor.

Bağdat temasları

Kürdistan Bölgesi'nden bir heyet, Kerkük meselesi ile bağımsızlık referandumu konularını görüşmek üzere 5 Nisan tarihinde Bağdat'a gitmiş, burada, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Başbakan Haydar Abadi, Parlamento Başkanı Selim Cuburi, ve Sadr Hareketi temsilcileriyle de görüşmüştü.

Görüşme de bağımsızlık referandumu ve Kerkük'te Kürdistan bayrağının asılması, temasların ana gündemini oluşturdu.

Kerkük'te referandum ve Kürdistan Bayrağı

28 Mart tarihinde resmi kurumlara Kürdistan bayrağı asılması kararı alan Kerkük İl Meclisi, 4 Nisan tarihinde de referandum kararı almış ve bu kararı Irak Hükümeti'ne iletmişti.

Irak Parlamentosu ise, Kerkük İl Meclisi'nin bayrak kararına tepki göstererek kararın durdurulması talep edildi. Kerkük İl Meclis'inde yapılan ikinci oturumda Irak Parlamentosu'nun ilgili kararı reddedildi.

Irak Başbakanı Haydar Abadi konu ile ilgili yaptığı son açıklamasında, "Kürdistan bayrağı 10 yıldır Kerkük'te zaten var. Bu konu medya üzerinden büyütülüyor” demişti.