Kürdistan Bölgesi'nde seçim tarihi belli oldu

Kürdistan Bölgesi'nde başkanlık ve parlamento seçimlerinin 6 Kasım'da yapılacağı belirtildi.

Kürdistan Bölgesi'nde seçim tarihi belli oldu

Kürdistan Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu ve Referandum Kurulu Üyesi Dr. Cotyar Adil, Kürdistan Başkanlığı ve Kürdistan Parlamentosu seçimlerinin 6 Kasım'da yapılacağını bildirdi.

Adil, başkanlık ve parlamento seçimlerinin bir arada gerçekleştirileceğini ve seçim kurulunun bu çerçevede hazırlıklarına devam ettiğini söyledi. Seçmen listelerinin oluşturulması ve kayıt işlemlerini gerçekleştirdiklerini belirten Adil, bu amaçla seçimler için gerekli teknolojik altyapının tamamlanması için de çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini ifade etti.

Parlamentonun 4 yıllık yasama süresinin bitecek olmasından dolayı tarihin 6 Kasım olarak belirlendiğini vurgulayan Dr. Cotyar Adil, başkanlık seçiminin de parlamento seçimleriyle birlikte gerçekleşmesi yönünde çalışmalarını gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Kürdistan'da gündemde olan Bağımsızlık Referandumu ile ilgili de konuşan Adil, referandum tarihinin belirlenmesinin seçim kurulunun görevi olmadığını ve bu konunun parlamento ve Kürdistan Başkanlığı'nın onayından geçtikten sonra kendilerine yapılacak başvurudan sonra belirleneceğini belirtti.